02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

چرا ماشین ظرفشویی پر نمی شود؟ |برسی راه حل وارد نشدن آب|

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

هر از گاهی ماشین ظرفشویی ممکن است خراب شود و نیاز به تعمیر پیدا کند. یکی از رایج ترین مشکلاتی که افراد با آن رو به رو هستند، این است که ماشین ظرفشویی شان آب نمی گیرد. در این مقاله قصد داریم علت و راه حل گام به گام مشکل پر نشدن ماشین ظرفشویی را برسی کنیم. ما از ساده ترین علل شروع می کنیم تا به مشکلات پیچیده تر برسیم.

توجه داشته باشید که تعمیر مشکلات جدی ظرفشویی نیازمند دانش مکانیکی و تجربه فنی است. اگر فاقد آن هستید، کار را به تکنسین های تعمیر ظرفشویی تعمیراتو۲۴ بسپارید.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

چرا ماشین ظرفشویی پر نمی شود؟ علت پر نشدن ماشین ظرفشویی

ممکن است شما درب ظرفشویی تان را ببندید و تنظیمات شستشو را انجام دهید، اما هیچ آبی وارد ظرفشویی تان نشود. زمانی که این مشکل رخ بدهد، شما با انبوهی ظرف کثیف تنها می مانید و به کلی نمی توانید از ظرفشویی تان استفاده کنید. ساده ترین علت این اتفاق، بسته نشدن کامل درب است؛ اگر مطمئن هستید که درب کاملا بسته شده است، به خواندن این مقاله ادامه دهیدو

اگر این مشکل مکررا برای شما پیش می آید، علت و راه حل های مشکل پر نشدن ماشین ظرفشویی زیر را برسی کنید. در ادامه، تمامی آن ها را به طور کامل شرح می دهیم.

 1. نرسیدن آب به ماشین ظرفشویی
 2. خرابی شناور
 3. مشکل در شیر ورودی آب
 4. آسیب دیدن سوئیچ درب
 5. خرابی شیر تخلیه و شیر برقی
 6. نصب اشتباه شلنگ تخلیه

علت ۱- نرسیدن آب به ماشین ظرفشویی

قبل از این که اقدام به کاری کنید، باید مطمئن شوید که به ظرفشویی آب می رسد و داخل دستگاه جاری می شود. اگر متوجه شدید هر کدام از شیرهای ورودی دستگاه بسته هستند، آن ها را باز کنید. سپس برسی نمایید که آیا با این کار مشکل حل شد یا خیر.

باید اضافه کنیم که کم بودن فشار آب منزل شما هم می تواند یکی از علت های وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی تان باشد. اگر منبع آب ظرفشویی تان مشکلی ندارد، سراغ مورد بعدی بروید.

بیشتر بخوانید: چه موقع نمک در ماشین ظرفشویی بریزیم

علت ۲- خرابی شناور ماشین ظرفشویی

در مرحله بعدی، باید شناور ماشین ظرفشویی را برسی کنید. این قطعه در ماشین ظرفشویی شما وظیفه دارد که مطمئن شود مقدار آب لازم در طول شستشو، به داخل دستگاه وارد می شود. اگر شناور طوری که باید کار نکند، ممکن است مانع وارد شدن آب به ماشین ظرفشویی شما بشود.

شناور ماشین ظرفشویی

اگر نمی دانید که این قطعه را چگونه برسی کنید، نگران نباشید و با دقت مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. برق ماشین ظرفشویی تان را قطع کنید.
 2. قفسه پایینی ماشین ظرفشویی تان را بیرون بیاورید؛ حال شما می توانید شناور را در پایین ظرفشویی تان را ببینید.
 3. مطمئن شوید که شناور گیر نکرده باشد. اگر چنین بود، آن را کمی جابجا کنید تا آزاد شود. سپس ماشین ظرفشویی تان را دوباره روشن کنید و برسی نمایید آیا ظرفشویی پر می شود یا خیر.
 4. اگر همچنان مشکل وارد نشدن آب به ظرفشویی وجود دارد، برق را مجددا قطع کرده و سوئیچ شناور را بردارید.
 5. برای اطمینان از خرابی صد درصدی شناور، باید آن را با مولتی متر تست کنید و مطمئن شوید تداوم دارد.
 6. اگر شناور تداوم نداشت، باید آن را تعویض کنید؛ اگر هم مشکلی نداشت، دوباره آن را در ماشین ظرفشویی تان قرار دهید و سراغ علت ۳ پر نشدن ماشین ظرفشویی بروید.
 7. اگر شناور را تعویض کردید، ظرفشویی تان را تست کنید. اگر باز هم پر نشد، به علت ۳ وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی بروید.

علت ۳- مشکل در شیر ورودی آب

هدف از شیر ورودی آب، جریان پیدا کردن و ورود آب به ماشین ظرفشویی است. یکی از علت های پر نشدن ماشین ظرفشویی می تواند مشکل شیر ورودی آب باشد.

برای برسی شیر ورودی آب، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برق ماشین ظرفشویی خود را قطع کنید.
 2. کیک پلیت را بردارید.
 3. شیر ورودی اب را پیدا کنید و مطمئن شوید شلنگ های متصل به آن خم یا خراب نشده اند؛ اگر چنین بود، آن ها را تعمیر یا تعویض کنید.
 4. اگر شلنگ ها مشکلی ندارند، منبع آب را قطع کرده و شلنگ ها را جدا کنید. از یک سطل نیز برای زیر شلنگ ها استفاده کنید تا آبی روی زمین نریزد.
 5. شیر ورودی آب را با یک مولتی متر تست کرده و از تداوم آن مطمئن شوید.
 6. اگر شیر ورودی معیوب بود، طبق مقاله آموزشی که در پایین قرار گرفته، آن را تعویض کنید. اگر هم شیر ورودی آب مشکلی نداشت سراغ مرحله بعدی بروید.
 7. اگر شیر ورودی جدیدی نصب کردید و همچنان مشکل برقرار بود، سراغ علت و راه حل شماره ۴ پر نشدن آب ماشین ظرفشویی بروید.

آموزش تعویض شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی در ۹ مرحله!

شیر ورودی ماشین ظرفشویی

علت ۴- آسیب دیدن سوئیچ درب

سوئیچ درب ماشین ظرفشویی وظیفه دارد که مطمئن شود درب به طور کامل بسته شده است و آب در طول شستشو به بیرون نشت نمی کند. اگر سوئیچ درب خراب شود، احتمال دارد علت وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی شود.

نگران نباشید، مطابق مراحل زیر می تواند سوئیچ درب ماشین ظرفشویی تان را برسی کنید:

 1. برق ماشین ظرفشویی تان را قطع کنید.
 2. سوئیچ درب را پیدا کنید. (اگر نمی دانید کجاست، از دفترچه راهنمای ظرفشویی تان استفاده کنید.)
 3. سوئیچ درب را برداشته و با کمک یک مولتی متر آن را تست کنید.
 4. اگر سوئیچ تداوم نداشت، باید آن را تعویض کنید. اگر مشکلی نداشت، دوباره آن را داخل ظرفشویی تان بگذارید و سراغ علت ۵ بروید.
 5. پس از نصب سوئیچ درب جدید، مطمئن شوید که آب به داخل دستگاه جریان پیدا می کند یا خیر. اگر چنین نبود، سراغ مرحله ۵ بروید.
تست سوئیچ درب ظرفشویی

علت ۵- خرابی شیر برقی و تخلیه

اگر همچنان علت و راه حل مشکل پر نشدن ماشین ظرفشویی تان را پیدا نکردید، در قدم بعدی باید شیر تخلیه و شیر برقی را برسی کنید. همه ماشین ظرفشویی ها شیر تخلیه ای که با شیر برقی تنظیم شود؛ بنابراین باید با استفاده از دفترچه راهنمای کاربر مطمئن شوید.

زمانی که شیر برقی معیوب شود، شیر تخلیه نیز از کار می افتد و ماشین ظرفشویی شما نمی تواند پر از آب شود. نحوه برسی شیر تخلیه بدین صورت است:

 1. برق ماشین ظرفشویی خود را قطع کنید.
 2. شیر تخلیه را پیدا کنید. (می توانید از دفترچه راهنمای خود کمک بگیرید.)
 3. شیر تخلیه را از ماشین ظرفشویی تان خارج کرده و آن را با یک مولتی متر تست کنید.
 4. اگر تداوم نداشت، باید آن را تعویض کنید. پس از تعویض شیر تخلیه، ماشین ظرفشویی تان را روشن کنید و برسی کنید آیا ظرفشویی پر می شود یا خیر. اگر چنین نبود، سراغ آخرین علت وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی بروید.

شاید برای شما مفید باشد: علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی چیست؟ |راه حل قطعی|

علت ۶- نصب اشتباه شلنگ تخلیه

اگر حلقه انتهایی شلنگ تخلیه شما حداقل ۵۰ سانت از کف زمین بالاتر نباشد، ماشین ظرفشویی تان ممکن است سیفوناژ شده باشد. شلنگ تخلیه را پیدا کنید و آن را حداقل ۵۰ سانتی متر بالاتر از کف زمین وصل کنید. با این کار مطمئن می شوید که ظرفشویی به درستی پر می شود.

نصب اشتباه شلنگ تخلیه ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی تان همچنان به درستی کار نمی کند، پیشنهاد می کنیم از یک تکنسین مجرب درخواست برسی داشته باشید. برای دریافت خدمات تعمیر ظرفشویی با کیفیت، سریع و مقرون به صرفه، با تعمیراتو۲۴ تماس بگیرید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 1 =

مطالب مرتبط