جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش

۳۱ تیر ۱۴۰۲

۹ علت ارور E15 ماشین ظرفشویی های بوش + راه رفع آن

ماشین ظرف‌شویی به یک وسیله خانگی موردعلاقه در اکثر خانه‌ها تبدیل شده است. زیرا زندگی را آسان می‌کند و زمان کمتری را برای شستن ظرف‌ها بعد از غذا صرف می‌کنیم. یکی از رایج‌ترین ارورهای ماشین ظرف‌شویی بوش برای کاربران این برند ارور e15 است. بوش یکی از شرکت‌های معروف تولیدکننده لوازم‌خانگی مانند ماشین ظرف‌شویی و لباس‌شویی است. اگر از ماشین ظرف‌شویی بوش در خانه استفاده می‌کنید، احتمالاً قبلاً با خطای e15 مواجه شده‌اید. در این مقاله از تعمیراتو ۲۴ موضوع موردبحث ما، علت و نحوه رفع ارور e15 ظرفشویی بوش است. اگر شما هم از کاربران ماشین ظرف‌شویی بوش هستید، تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. این مقاله توسط تیم تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در تهران تعمیراتو ۲۴ تهیه شده است.

علت ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش

علت و نحوه رفع ارور e15 ماشین ظرفشویی بوش

علت ارور E15 در ماشین ظرفشویی های بوش معمولا سرریز شدن آب در کف دستگاه، نشتی ظرفشویی، استفاده از شوینده های نامناسب، مشکل در اتصالات، معیوب شدن شناور و یا گیر بودن مسیر تخلیه است.

ماشین ظرفشویی نسل جدید هوشمند بوش مجهز به سیستم توقف آب است؛ بنابراین اگر آب نشت کند، خطای e15 روی صفحه ظاهر می‌شود. ماشین ظرفشویی نسل بعدی بوش مجهز به سیستم توقف آب است؛ بنابراین اگر آب نشت کند، خطای e15 روی صفحه ظاهر می‌شود .خطای ماشین ظرف‌شویی بوش e15 به این معنی است که احتمال نشت آب در ماشین ظرف‌شویی وجود دارد و باعث جمع‌شدن آب روی درب زیرین دستگاه شده است.

هنگامی که آب در سینی زیر ماشین ظرف‌شویی بوش جمع می‌شود، شناور استایروفوم (Styrofoam) زیر دستگاه باعث فعال‌شدن و بسته‌شدن میکروسوئیچ تأمین آب می‌شود، در نتیجه با نمایش خطای e15 مواجه می‌شویم.

در ادامه علت و نحوه رفع ارور ظرفشویی بوش e15 را توضیح می‌دهیم. اگر نتوانستید مشکل دستگاه را به تنهایی حل کنید، تیم تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران تعمیراتو ۲۴ کنار شماست!

برای استفاده از خدمات با کیفیت و دارای ضمانت نامه ۶ تا ۱۲ ماهه تعمیراتو۲۴، می توانید از شماره های زیر استفاده کنید:

تعمیرات لوازم خانگی در تهران- تعمیراتو24

۱- آب در کف ظرفشویی پخش شده است

ماشین ظرفشویی های بوش به یک سیستم جلوگیری از نشتی به نام آکوا استاپ یا شیر برقی مجهز هستند. اگر ماشین ظرفشویی نتواند آب کثیف را تخلیه کند، این سیستم فعال می شود تا از نشتی جلوگیری کند.

معمولا این سیستم به درستی مشکل نشتی را تشخیص می دهد و درست در زمان مناسب، آن را متوقف می کند. اما اگر آبی در کف ظرفشویی نمی بینید، ممکن است شیر برقی یا همان آکوا استاپ خراب شده باشد. برای خرید این قطعه و درخواست تعویض آن میتوانید از شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ استفاده کنید!

۲- از مواد شوینده نامناسب استفاده شده است

در هنگام خرید به انتخاب نوع شوینده دقت کرده و هرگز به‌جای قرص ظر‌ف‌شویی مخصوص، از شوینده‌هایی که برای شستن ظروف مناسب نیستند مانند ریکا و غیره استفاده نکنید. اگر نمی دانید از چه شوینده هایی باید استفاده کنید، حتما مقاله بهترین قرص های ماشین ظرفشویی در سال ۲۰۲۲ را مطالعه نمایید.

۳- دستگاه شما در حال نشتی است

بدنه ماشین ظر‌ف‌شویی بوش به دلیل استفاده از مواد شوینده تقلبی، رسوبات آب و چربی روی ظروف و همچنین عدم وجود ضد جوش، بسیار شکننده هستند و ممکن است نشت کنند. این نشت آب معمولاً از داخل کابین یا محفظه تجهیزات است.

در چنین شرایطی می­توانید برای رفع نشتی دستگاه با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید. اگر ساکن استان تهران هستید، میتوانید با شماره تماس ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ گرفته و در خواست اعزام اپراتور کنید. خدمات ما با ضمانت نامه انجام می گردد.

مشکل اکواستاپ ظرفشویی بوش

۴- بدنه داخلی ماشین ظرفشویی بوش ترک‌خورده است

البته منظور از ترک، ریز سوراخ‌هایی است که در نتیجه واکنش نمک‌ها و مولکول های قطبی ایجاد شده‌اند. اگر نمک بیش از حد در مخزن وجود داشته باشد، به‌مرورزمان، فضای اطراف آن را اکسید می‌کند و ریز سوراخ‌هایی در بدنه ماشین ظر‌ف‌شویی ایجاد می‌شود. اگر موتور برای مدت طولانی کار کند، از طریق این سوراخ‌ها آب به داخل کابین به پایین موتور نفوذ می‌کند و قطره‌ای آب به سمت ماشین ظرفشویی بوش می‌ریزد که پس از مدتی منجر به نمایش کد خطای e15 ماشین ظرفشویی بوش می‌گردد.

۵- شناور گیرکرده است

یکی دیگر از دلایل نشت آب می‌تواند یک سنسور جریان معیوب باشد که می‌توانید خودتان آن را تعمیر کنید. فقط شناور سنسور را بچسبانید؛ برای انجام این‌ کار ابتدا باید شناور را رها کنید، سپس دستگاه را به پهلو تکان دهید تا آب تخلیه شود و کاملاً خشک گردد.

می­توانید برای بررسی لیست کامل ارور های ظرفشویی بوش، مقاله لیست کامل ارور و خطا های ظرفشویی بوش سری ۴، ۶ و ۸⚠️ مورد مطالعه قرار دهید.

۷- پارگی لوله‌ها یا شلنگ ها

نکته دیگری که هنگام مشاهده خطای e15 باید بررسی کنید، لوله معیوب است. در صورت بروز این مشکل باید لوله تخلیه و لوله اتصال آب را نیز بررسی کنید. البته گاهی مشکل از لوله نیست، بلکه ممکن است اتصالات و قطعات به‌درستی آب‌بندی نشده باشند. در برخی موارد با بررسی لوله‌ها و اتصالات می‌توان به‌راحتی  علت کد خطای e15 ماشین ظرفشویی بوش را شناسایی و برطرف کرد.

۸- بازوی آبپاش شکسته یا خراب شده است

خراب‌شدن اسپری  آب‌پاش بازو با ایجاد فشار منفی باعث می‌شود آب به سمت عقب برگردد و در نتیجه شاهد نشت دستگاه خواهید بود.

۹-سیستم زهکشی مسدود شده است

اگر دستگاه نشتی دارد، احتمالاً سیستم زهکشی مشکل دارد. یعنی یکی از این موارد فیلتر، شیلنگ یا فاضلاب مسدود شده است. اگر هر یک از این عناصر مسدود شده باشد، تخلیه آب به‌درستی انجام نمی‌شود؛ بنابراین اگر بقایای ذرات غذا فیلتر تخلیه را مسدود کند باید کاملاً تمیز شود، در صورت مسدود‌شدن لوله تخلیه باید تعویض شود و اگر فاضلاب خانه پر است، لوله‌کش باید مشکل فاضلاب را رفع کند تا مشکل زهکشی حل شود. همچنین در صورت شکستگی شیلنگ آب ورودی یا تخلیه، باید تعویض شوند.

برای تمیز کردن ظرفشویی می توانید مقاله نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش را مطالعه نمایید.

رفع ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش

نظر متخصصین تعمیراتو ۲۴ در مورد علت و نحوه رفع ارور ظرفشویی بوش e15

گاهی اوقات علت و نحوه رفع ارور ظرفشویی بوش e15 ساده است و می‌توانید با تمیز‌کردن فیلتر ماشین ظر‌شویی خود، رفع گرفتگی و شیلنگ‌های تخلیه یا رفع پیچ‌خوردگی شیلنگ‌ها، این خطا را برطرف کنید. اما گاهی اوقات خرابی برد، سنسور نشتی و بازوی آب‌پاش باعث نشتی آب در ماشین ظر‌شویی و نمایش این کد خطا می‌شود. در این صورت باید از یک تکنسین برای تعمیر دستگاه کمک بگیرید. در ادامه به بررسی مهم ترین نکات کلیدی نحوه رفع این ارور میپردازیم.

  • دستگاه را با زاویه ۴۵ درجه به سمت راست کج کرده و دکمه پاور موتور را فشار ­دهید تا بچرخد.
  • درعین‌حال آب جمع‌شده در سینی موتور به یک‌طرف جمع می­شود تا ماشین ریست شود و خطا برطرف شود.
  • دقت داشته باشید که برای مدتی رفع این ارور وجود دارد. البته در نظر داشته باشید که این روش راه‌حلی برای مشکل رینگ نیست، اما به‌این‌ترتیب می‌توانید برای مدتی از خطا خلاص شوید.
  • برای عیب‌یابی و تعمیر دستگاه ابتدا باید دستگاه را جدا کرد و محل دقیق نشتی را پیدا و مشکل نشتی را برطرف کنیم.
  • سپس باید پنل جلوی دستگاه باز شود و سینی آن بررسی گردد، در صورت وجود آب در داخل سینی باید کاملاً با دستمال جمع‌آوری شود و حداقل یک روز کامل اجازه دهید دستگاه کاملاً خشک شود.
  • سپس می‌توانید از دستگاه استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که یافتن علت نشتی و رفع آن در اکثر موارد یک کار تخصصی است و باید توسط متخصص انجام شود.

چنانچه در مورد بررسی خطاهای دستگاه ظرفشویی نیاز به راهنمایی دارید، می­توانید مقاله راهنمای عیب یابی مشکلات رایج ظرفشویی بوش سری ۴، ۶ و ۸ مورد مطالعه قرار دهید.

سخن آخر

برای حل مشکل علت و نحوه رفع ارور ظرفشویی بوش e15، ابتدا باید دستگاه را خاموش کنید، سپس آن را از برق بکشید و چند دقیقه صبر کنید تا سیستم ریست شود. سپس دستگاه را روشن کرده و دوباره برنامه را اجرا کنید. در صورت حل‌نشدن مشکل، برای بررسی دستگاه ابتدا آب را کف ظرف‌شویی ریخته، دستگاه را به سمت هر چهار پایه بچرخانید تا از عدم وجود سوراخ در بدنه و عدم آسیب به قطعات ماشین مطمئن شوید.

در صورت عدم رفع مشکل ارور E15 ماشین ظرفشویی های بوش ، میتوانید از خدمات ما با تماس با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ بهره مند شوید!

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری