جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
برفک یخچال فریزر
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

چرا یخچال فریزر زیاد برفک میزند

بنظر شما چرا یخچال فریزر زیاد برفک میزند؟ بعد از مدتی، برفک زدن یخچال فریز یک امری طبیعی است. در صورتی که یخچال برفک می زند مجبوربم یخچال را از برق بکشیم و برفک ها را پاک کنیم.  اما اگر یخچال شما در مدت کوتاهی برفک میزند، میتواند علتهای زیادی داشته باشد؛ که ما در سایت تعمیراتو۲۴ به این علت ها میپردازیم. پس در ادامه با ماهمراه باشید.

اکثر یخچال های مدرن نیازی به یخ زدایی ندارند، بنابراین اگر دستگاه شما در حال کار است ، برای جلوگیری از برفک زیاد مشکل نخواهید داشت. فقط به یاد داشته باشید که تا آنجا که ممکن است در یخچال را بسته نگه دارید. همچنین ممکن است بخواهید درها و مهرهای داخلی را بررسی کنید تا مطمئن شوید و اجازه ورود هوای گرم به داخل را ندهید. اگر متوجه شدید که یخ زدگی یا یخ در یخچال یا فریزر شما شروع به جمع شدن می کند، کافی است قطعات کوچک را ذوب کرده یا خرد کنید.

 

آیا می دانید چرا یخچال فریزر زیاد برفک میزند

 

هوای ملایم و خنک در تمام قسمتهای یخچال فریزر، باید به صورت کاملا یکنواخت در حال جریان باشد.

اگر درب یخچال به مدت طولانی باز باشد، هوای سرد بیرون می رود و هوای گرم وارد یخچال می‌شود و همچنین برفک را به وجود می آورد.‌

در ادامه این مطلب ما به چند مورد از علت هایی که باعث برفک زدن یخچال فریزر شما می شود؛ می پردازیم.

۱- خرابی یا آسیب دیدگی ترموستات یخچال.

۲- قرار دادن یخچال فریزر بصورت نامناسب.

۳-خرابی لاستیک های دور درب یخچال فریزر.

برفک یخچال

 

علت برفک زدن یخچال چیست؟

 

علت برفک زدن یخچال به این دلیل است که؛ وقتی هوای سرد داخل یخچال در حال گردش است و جریان دارد.

در صورتی که این هوای سرد با هوای گرم خارج از یخچال برخورد کند، برفک به وجود می آید. این برفک ها در صورتی که آب نشوند، به مرور زمان به یخ زدن یخچال می‌انجامد.

در پاسخ به این پرسش که چرا یخچال فریزر برفک می زند، علت تشکیل برفک در یخچال یکی از این سه مورد می تواند باشد:

 

۱- دلیل تشکیل برفک در یخچال فریزر می تواند، خرابی ترموستات باشد. در صورت خرابی ترموستات، حتماً از تعمیرکار مجرب برای رفع این مشکل کمک بخواهید.

چرا که تعویض و تعمیر ترموستات یخچال، حساس است؛ و در صورت نداشتن تجربه و دانش کافی، آسیب جدی به خود دستگاه وارد کرده اید.

۲- اگر یخچال فریزر در محل نامناسبی قرار گرفته باشد؛ و محیط اطراف رطوبت بالایی داشته باشد، با هر باز و بسته کردن درب یخچال فریزر، مقدار زیادی از این رطوبت وارد دستگاه شده؛ و یخچال فریزر دچار برفک میشود. بنابراین اگر اجاق گاز و یا سماور در کنار یخچال فریزر قرار دارد بهتر است، مکان یخچال خود را تغییر دهید.

۳- دلیل دیگری که می‌تواند علت برفک زدن یخچال فریزر باشد، خرابی لاستیک دور درب یخچال است. در صورتی که لاستیک دور درب، دچار پارگی یا ساییدگی یا شل شدگی باشد، به طوری که اگر، ورود هوا به داخل دستگاه امکان پذیر بود؛ احتمال برفک زدن وجود دارد و باید برای تعویض لاستیک دور درب یخچال و یا تعمیر آن اقدام کنید.

 

خرابی لاستیک دور درب

 

لاستیک درب یا واشر آسیب دیده را با لاستیک جدید جایگزین کنید. به مهر و موم لاستیکی قابل انعطاف در داخل درهای یخچال و فریزر خود نگاه کنید. به آنها واشر یخچال می گویند. اگر به نظر می رسد یکی از آنها آسیب دیده است، آن را تعویض کنید تا از بسته شدن کامل درهای دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. برای سفارش واشر جایگزین می توانید با متخصص تعمیر یخچال تماس بگیرید. پس از تهیه واشر، دستگاه خود را از برق بکشید و همه اقلام فاسدشدنی را خارج کنید. واشر آسیب دیده را باز کرده و سپس مهره جدید را در جای خود پیچ کنید.
مطمئن شوید که شماره مدل دستگاه خود را می دانید؛ برای بدست آوردن قطعه جایگزین مناسب به این مورد نیاز دارید.
قبل از اینکه یخچال را دوباره روشن کرده و شروع به بارگیری کنید، مهر و موم واشر جدید خود را آزمایش کنید.

 

چرا یخچال فریزر زیاد برفک میزند، چاره چیست؟

 

در صورت برفک زدن یخچال، می توانید از این راهکار ساده استفاده کنید. ابتدا یخچال فریزر خود را از برق بکشید و سپس درب آن را باز کنید؛ تا به مرور زمان برفک ها و یخ ها آب شود.

همچنین می توانید از سشوار برای گرم کردن یخ ها و زودتر آب شدن برفک ها و یا از پنکه کمک بگیرید. به هیچ عنوان از اشیا نوک تیز مثل: تیغ، چاقو با ضربه زدن به برفک ها و یخ های داخل یخچال فریزر اقدام نکنید. چون احتمال دارد به لوله‌های حاوی گاز یخچال فریزر، صدمه وارد شود و موجب نشت گاز یخچال فریزر خواهد شد.

 

خرابی واشر درب

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال چیست؟

 

علت تشکیل یخ برفک داخل یخچال

 

برفک زدن قسمت فریزر:

برفک زدن در اطراف درب فریزر، مواد غذایی ممکن است، مانع بستن درب فریزر شود و درب آن کامل بسته نشود یا شاید واشر درب خراب باشد. در صورت خرابی واشر درب یخچال، باید آن را تعویض کنید.

برفک زدن داخل یخچال:

اگر مقداری برفک در جاهای مختلف یخچال دیده شد. ممکن است علت آن، دمای خیلی پایین یخچال باشد. دمای خیلی پایین دستگاه، باعث می شود که رطوبت هوای سرد درون خود را نتواند از بین ببرد؛

و این رطوبت به برفک یخچال تبدیل می شود. دمای فریزر را روی منفی ۱۸ درجه سانتیگراد؛ و دمای یخچال را روی ۳ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

یخ زدن داخل یخچال فریزر؛

در صورتی که برفک در همه جای یخچال تشکیل شد. بعد از باز ماندن درب یخچال به مدت طولانی،برفک دچار یخ زدگی میشود.

برای رفع این مشکل پس از دو دوره یخ زدایی، برفک یخچال از بین می رود و دستگاه به وضعیت عادی برمیگردد.

یخ زدن فریزر:

هنگامی که برفک در قسمت عقب، جای سیم پیچ اواپراتور فریزر قرار گرفته باشد. دیفراست یا چرخه یخ زدایی، دچار مشکل شده است؛

این مشکل می‌تواند به خاطر؛ خراب شدن سنسور یخ زدایی، هیتر، تایمر یخ زدایی و بیمتال باشد.لذا برای مشخص شدن دقیق‌تر این مشکل، باید تمام جزئیات این بخش ها توسط متخصص فنی، دقیق تر بررسی شود. در بعضی از مواقع ممکن است، علت یخ زدن فریزر به خاطر گرفتگی لوله تخلیه باشد.این لوله جهت خروج آب و برفک های ذوب شده، تعبیه می شود. به راحتی با کمک، آب گرم و یا سشوار می توانید؛ این مشکل را برطرف کنید.

 

نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال 

پشت یخچال

 

 

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال چیست؟

 

خرابی تایمر دیفراست:

در تمامی مدل های یخچال بدون برفک، یک سیستم یخ زدایی یا دیفراست وجود دارد؛ که سیکل های خنک سازی و دیفراست را کنترل میکند.

تایمر دیفراست، یخچال را بین دو حالت خنک سازی و دیفراست کنترل می‌کند. در صورت خرابی این تایمر و توقف آن روی حالت سرمایشی، افزایش یخ و برفک زدن، لوله های پشت یخچال نیز اتفاق می افتد.

 

خرابی هیتر دیفراست:

وظیفه هیتر؛ دیفراست ذوب کردن برفک های تشکیل شده، روی لوله های اواپراتور درب پشت یخچال را بر عهده دارد. در صورت خراب بودن هیتر، تجمع برفک های تشکیل شده؛ و از گردش هوا جلوگیری می کند.

و همین علت موجب میشود، لوله پشت یخچال فریزر، دچار یخ زدگی شود.

 

خرابی از ترموستات:

هیتر دیفراست به ترموستات وصل است. به این گونه است که ترموستات، دمای لوله های اپراتور، درب پشت یخچال را تشخیص میدهد و به دیفراست، پیغام استارت می دهد.

در این حین هیت دیفراست، فرمان را از ترموستات می گیرد و شروع به کار می کند؛ و برفکهای روی لوله ها را ذوب می کند.

بنابراین اگر ترموستات خراب باشد، قادر به تشخیص دمای لوله ها نخواهد بود؛ و هیتر، پیغام استارت را نخواهد داد.

همچنین پس از مدتی این برفکها، موجب یخ زدگی و برفک زدن لوله های پشت یخچال میشوند؛ ودیگر یخچال فریزر شما نمیتواند، قادر به خنک کردن و سرد سازی باشد.

و این عامل سبب میشود دمای یخچال فریزر، بسیار کاهش یابد و مواد غذایی یخ بزنند.

 

طریقه باز کردن قفل یخچال سامسونگ

 

نتیجه گیری

نتیجه گیری مقاله، چرا یخچال فریزر زیاد برفک میزند؟ به شرح زیر است:

باز و بسته کردن زیاد درب یخچال فریزر سبب برفک میشود؛ و همچنین کمپرسور یخچال برای تامین دمای داخل یخچال،باید بیشتر کار کند.

و مصرف بیش از حد انرژی، باعث خراب شدن زودتر دستگاه شما خواهد شد. برفک زدن یخچال فریزر، باعث میشود که تمام مواد غذایی درون یخچال خراب شودو باعث کپک زدن موادغذایی  درون یخچال میشود.

بعضی از این مشکلات ممکن است؛ اگر از قطعات داخلی باشد، باید این گونه مشکلات را برعهده تعمیرکار ماهر، بسپارید تا ایراد را برطرف کند.

اگر یخچال فریزر شما از نوع نوفراست است؛ و برفک یا یخ میزند، باید لاستیک و برد الکترونیکی هیتر ترمودیسک بررسی شود.

اگر سیستم یخچال شما، دیفراست باشد. باید ترموستات و لاستیک دور درب را بررسی کنید.

اگر سیستم یخچال، نیمه نوفراست بود. اگر المنت و تایمر مشکلی نداشت، لاستیک و ترموستات را چک کنید.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 19 =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری