02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

آموزش تعمیر یخچال ساید بای ساید

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

یخچال یکی از معدود وسایلی است که در خانه شما به طور مداوم در روز یا شب کار می کند و غذای شما را سرد نگه می دارد. اگر در نظر بگیرید که یک یخچال چقدر سخت کار می کند، در واقع بسیار شگفت انگیز است که آنها به ندرت خراب می شوند. در موارد نادری که یخچال شما از کار می افتد، ممکن است با هزینه تعمیرات بالا و هزینه جایگزینی تمام مواد غذایی از دست رفته مواجه شوید. نترس! این مقاله اینجاست تا هر آنچه را که باید در مورد تعمیر یخچال فریزر ساید بای ساید خود بدانید را به شما بگوید. شاید تعجب کنید که بدانید تعمیرات در واقع بسیار آسان است و فقط به دانش کمی در مورد دستگاه و کمی صبر نیاز دارد. بیایید با برخی از اطلاعات اولیه که در تعمیراتو ۲۴ گرد آوری شده شروع کنیم.

آموزش تعمیر یخچال ساید بای ساید

تعمیر یخچال ساید بای ساید

 

یخچال و فریزر از دو جزء اصلی تشکیل شده است: کویل کندانسور و کویل اواپراتور. یک خنک کننده مایع توسط یک کمپرسور و یک موتور از طریق این سیم پیچ ها به گردش در می آید. مایع مبرد در کندانسور خنک می شود. سپس به سمت اواپراتور جریان می یابد. در اواپراتور، هوای دستگاه با تماس با سیم پیچ پر از مایع خنک می شود. کندانسور یخچال یا فریزر سیم پیچ بیرونی دستگاه است. اواپراتور سیم پیچ در داخل است. مایع خنک کننده توسط یک کمپرسور در سیستم به گردش در می آید.

اکثر یخچال ها و فریزرها بدون یخ زدگی هستند. در این نوع یونیت، یک بخاری به طور خودکار توسط تایمر روشن می شود تا یخ زدگی داخل دستگاه ذوب شود. یخ زدگی توسط بخاری در چندین نقطه مختلف ذوب می شود که از سردترین و یخ زده ترین مناطق شروع می شود. هنگامی که یخ به طور کامل ذوب شد، ترموستات به طور خودکار به چرخه خنک کننده تغییر می کند تا دمای انجماد استاندارد را حفظ کند. از آنجایی که این فرآیند به صورت خودکار انجام می شود، یخ زدگی در داخل جعبه ایجاد نمی شود.

سیستم کمپرسور واحد، که مایع خنک کننده را از طریق سیستم سیم پیچ وارد می کند، توسط یک موتور از نوع خازن هدایت می شود. دیگر بخش‌های اساسی سیستم خنک‌کننده/یخ‌زدایی شامل کلیدها، ترموستات‌ها، بخاری‌ها، کندانسورها و فن‌ها هستند. فردی که خودتان این کار را انجام می دهید می تواند بسیاری از این اجزای یخچال را آزمایش و جایگزین کند. با این حال، استثناهایی وجود دارد که بهتر است به یک تعمیرکار حرفه ای واگذار شود.

احتیاط:

قبل از انجام هر کاری بر روی یخچال یا فریزر ساید بای ساید، مطمئن شوید که آن را از برق جدا کرده اید. پس از جدا کردن دستگاه، بررسی کنید که آیا موتور/کمپرسور خازن دارد یا خیر. این قطعه در یک محفظه در بالای موتور قرار دارد. خازن ها برق را حتی زمانی که برق دستگاه قطع است ذخیره می کنند. قبل از انجام هر کاری بر روی یخچال یا فریزر نوع خازنی، باید خازن را تخلیه کنید، در غیر این صورت ممکن است شوک شدیدی دریافت کنید.

تخلیه یک خازن

برای تخلیه خازن:

مرحله ۱:

یخچال یا فریزر را از برق بکشید.

مرحله ۲:

برای دسترسی به خازن، پانل سرویس را در قسمت پشتی دستگاه یا پانل سرویس در جلوی دستگاه زیر درب بردارید، همانطور که بعداً برای جدا کردن قطعات توضیح داده شد. خازن در محفظه ای در بالای واحد موتور/کمپرسور قرار دارد. شبیه یک باتری سلول خشک بزرگ است.

مرحله ۳:

برای تخلیه خازن، از یک مقاومت ۲۰۰۰ اهم و ۲ وات استفاده کنید – یک واحد سیم ارزان قیمت که در اکثر فروشگاه های لوازم برق موجود است. پروب های مقاومت را به پایانه های خازن ببندید. این باعث تخلیه خازن می شود. اگر خازن دارای سه پایه ترمینال است، مقاومت را به یک ترمینال بیرونی و ترمینال مرکزی و سپس به ترمینال خارجی دیگر و ترمینال مرکزی وصل کنید. پس از تخلیه خازن می توانید به تعمیرات یخچال ادامه دهید.

جداسازی یخچال

اجزای کنترل یخچال معمولا در قسمت بالایی یا بالای دستگاه قرار دارند. موتور، کمپرسور، کویل کندانسور و فن کندانسور در قسمت پایین قرار دارند.

برای دسترسی به اجزای بخش بالایی دستگاه، پیچ های نگهدارنده را بردارید یا گیره هایی را که پانل های پلاستیکی یا فلزی را روی قطعات نگه می دارند، باز کنید. این بست ها ممکن است با برش یا قالب گیری پنهان شوند. در این حالت، با یک چاقوی بتونه با تیغه سفت، برش یا قالب را جدا کنید. کنترل های بیرون زده نیز ممکن است به عنوان نگهدارنده برای بخش های مختلف پانل عمل کنند. در اکثر یخچال ها، قفسه ها را می توان جدا کرد تا امکان دسترسی به برخی از پانل ها فراهم شود.

برای دسترسی به بخش پایینی یخچال، پانل خدماتی را که با پیچ های نگهدارنده در پشت دستگاه در زیر سیم پیچ های کندانسور نگه داشته شده است، بردارید. این واحد همچنین ممکن است یک پانل دسترسی جلویی در زیر در داشته باشد. این پانل ممکن است با پیچ های نگهدارنده نگه داشته شود یا ممکن است دو براکت کناری به سمت بالا و پایین لیز بخورد. در برخی از مدل ها، می توانید یخچال را برگردانید و قطعات را از پایین تست و سرویس کنید. در این حالت، قبل از انجام هر گونه سرویسی، یخچال باید یخ زدایی شود، از برق خارج شود و تخلیه شود.

کویل های کندانسور و اواپراتور و کمپرسور در اکثر یخچال ها واحدهای آب بندی هستند. اگر نقصی در این قسمت ها رخ داد، با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید. سایر قطعات را معمولاً می‌توان باز کرد یا از براکت‌های نصب جدا کرد.

تست سیم برق

اگر سیم دستگاه فرسوده به نظر می رسد، یا اگر علائم سوختگی روی شاخک های دوشاخه یا پیچ های ترمینال – روی بلوک ترمینال، زیر پانل دسترسی عقب دستگاه – مشاهده کردید، ممکن است سیم معیوب باشد. بند ناف را با یک VOM تنظیم شده در مقیاس RX1 تست کنید.

تعداد زیادی از مشکلات یخچال می تواند ناشی از باز و بسته شدن ساده درب باشد. از دمای نامناسب گرفته تا یخ زدگی فراوان، تعمیر و نگهداری درب می تواند تمام مشکلات شما را حل کند.

سرویس درب یخچال

اگر متوجه شدید که کمپرسور یخچال شما دائماً کار می کند – اتلاف انرژی و کاهش عمر دستگاه شما – ممکن است به دلیل مشکلات درب یخچال باشد. در حالت ایده‌آل، آب و هوای داخل یخچال هرگز خراب نمی‌شود و واحد می‌تواند دمای ثابتی را در تمام مدت حفظ کند. البته باید در روز چند بار در یخچال خود را باز کنیم. در اینجا چند نکته برای حفظ عملکرد صحیح درب ها و دور نگه داشتن هوای گرم از غذا آورده شده است.

سرویس واشر درب

هنگامی که واشر یخچال (معمولاً یک مهر و موم لاستیکی در اطراف در) سفت یا ترک می خورد، درزگیر آن شکسته می شود و راندمان دستگاه به شدت کاهش می یابد. واشر درب را با قرار دادن یک اسکناس بین واشر و درب و بستن درب برای نشتی تست کنید. اسکناس را بیرون بکشید. اگر مقداری مقاومت نشان دهد، احتمال اینکه واشر به درستی جا بیفتد وجود دارد. اگر اسکناس درست بیرون بیاید یا بیفتد، واشر معیوب است و باید تعویض شود. واشر را در چندین مکان اطراف درب تست کنید. قبل از تعویض واشر، لولاهای در را از نظر نشتی بررسی کنید.

برای تعویض واشر:

مرحله ۱:

یک واشر بخرید که مخصوص مدل یخچالی که دارید ساخته شده است. واشرهای به اصطلاح مناسب همه ممکن است بعد از مد مناسب باشند، اما تطبیق آنها با پیکربندی درب می تواند کار سختی باشد. اگر در مورد شماره مدل یخچال خود مطمئن نیستید، بخش کوچکی از واشر را ببرید و نمونه را برای تطبیق به یک فروشنده لوازم خانگی ببرید. اگر واشر باید سفارش داده شود، می توانید قسمت را با سیمان لاستیکی برای تعمیر مجدد به شکاف بچسبانید تا زمانی که واشر جدید وارد شود.

مرحله ۲:

بگذارید واشر جدید حدود ۲۴ ساعت در اتاق با یخچال بماند تا به دما و رطوبت مناسب برسد یا واشر را در آب گرم خیس کنید تا انعطاف پذیر شود.

مرحله ۳:

شروع به برداشتن واشر قدیمی کنید. واشرهای درب توسط پیچ ها، گیره ها یا چسب ها نگه داشته می شوند و واشر ممکن است دارای یک نوار نگهدارنده باشد که به شکل دهی آن کمک می کند و زبانه یا راهنمای اتصال را فراهم می کند. در برخی از واحدها، واشر ممکن است توسط لبه پانل در در جای خود نگه داشته شود. پانل با گیره های فشار فولادی فنری، پیچ و مهره یا پیچ بسته می شود. برای جدا کردن واشر، بست هایی که آن را نگه می دارند بردارید و هر گونه نوار نگهدارنده را بردارید. یا بست های نگهدارنده پانل در را بردارید.

مرحله ۴:

جدا کردن بست ها را در یک طرف درب به پایان برسانید. تمام پانل در را جدا نکنید. اگر واشر توسط گیره های فنری نگه داشته می شود، مراقب باشید که خیلی محکم روی گیره ها فرو نروید. آنها تحت تنش هستند و می توانند از پایه های خود خارج شوند. اگر واشر توسط چسب نگه داشته شده است، آن را با یک چاقوی بتونه جدا کنید.

مرحله ۵:

هنگامی که واشر قدیمی خاموش است، محل نصب را با مواد شوینده خانگی ملایم و آب تمیز کنید. چسب سرسخت را با الکل های معدنی و پشم فولادی خوب جدا کنید و سپس با مواد شوینده/آب شستشو دهید.

مرحله ۶:

تعویض را از یک طرف بالای در شروع کنید. کناره ها را کار کنید تا کل واشر تعویض شود. واشر را به طور یکنواخت در جای خود صاف کنید، آن را در اطراف گوشه ها راحت کنید. اگر سازنده این مرحله را مشخص کرده است، از سیمان واشر برای محکم کردن آن استفاده کنید. مطمئن شوید که واشر صاف و بدون برآمدگی یا لبه های پیچ خورده قرار دارد.

مرحله ۷:

اتصال دهنده ها، نوارهای نگهدارنده یا پانلی که واشر قدیمی را نگه داشته اند، تعویض کنید. بعد از اینکه واشر در جای خود قرار گرفت، پیچ‌های نصب لازم برای تنظیم واشر را روی درب بسته یا باز کنید.اگر واشر در جای خود چسبانده شده باشد، کار زیادی نمی توانید انجام دهید، جز اینکه منتظر بمانید تا واشر با درب درب مطابقت داشته باشد.

واشر را روی درب فریزر با همان روش اسکناس دلار آزمایش کنید. اگر واشر معیوب است، آن را با یک واشر جدید که مخصوص فریزر ساخته شده است، جایگزین کنید. برای تعویض واشر درب فریزر را جدا نکنید. درب‌های فریزر اغلب با دستگاه‌های فنری تنیده می‌شوند که تعویض آن‌ها پس از برداشتن درب می‌تواند بسیار دردسرساز باشد و در برخی از مدل‌ها سیم‌کشی نیز باید جدا شود.

سرویس لولای درب

واشر درب فرسوده یا شکسته ممکن است دلیل نشت درب نباشد. ناهماهنگی و شل بودن لولاهای در می تواند باعث تکان خوردن یا افتادگی در درب شود و حتی واشر مناسب را نیز بی اثر کند.

مرحله ۱:

اگر درب محکم بسته نمی شود، یخچال را کمی به عقب با نگه داشتن جلوی دستگاه یا بازکردن پایه های تراز جلویی دو دور کامل به عقب برگردانید. این تنظیم را تا زمانی که در بسته بماند آزمایش کنید، اما دستگاه را خیلی از سطح جلو به عقب منحرف نکنید.

مرحله ۲:

اگر تراز کردن کار نکرد، پیچ های لولا را ببندید. برای چرخاندن این پیچ ها ممکن است مجبور شوید درب (به خصوص درب فریزر) را باز کنید. در برخی از واحدها، ممکن است مجبور شوید یک کلاهک یا برش لولا را بردارید تا به پیچ ها برسید.

درپوش را جدا کنید یا با پیچ گوشتی کوتاه کنید.

افتادگی و شلی را می توان با شیار کردن لولاهای در اصلاح کرد.

لولا را شل کنید و یک گیره مقوایی لولا را بین لولا و در قرار دهید.

سپس لولا را دوباره سفت کنید.

همچنین ممکن است افتادگی به دلیل قرارگیری نادرست شیم ایجاد شود.

در این صورت می توانید با برداشتن شیم مشکل را برطرف کنید. آزمایش با شیمز. ممکن است بتوانید افتادگی را از بین ببرید.

مرحله ۳:

اگر درب تاب خورده است، پیچ هایی را که پوسته درب داخلی را نگه می دارد به پوسته درب بیرونی ببندید. ممکن است مجبور شوید پس از انجام این تنظیم واشر درب را تغییر دهید یا تنظیم کنید.

مرحله ۴:

گیره را بررسی کنید. واحدهای جدیدتر دارای گیره مغناطیسی روی در هستند. اگر درب به درستی چفت نمی شود، ضربه مغناطیسی را از پوسته درب داخلی بردارید و کمی آن را با یک تکه مقوای نازک بچسبانید. ممکن است مجبور شوید واشر را طوری تنظیم کنید که با شیم جدید مطابقت داشته باشد.

سرویس سوئیچ درب

روی درب یخچال، یک کلید دکمه ای کوچک قرار دهید. این جزء نور داخل یخچال را به کار می اندازد. اگر سوئیچ خراب باشد، ممکن است چراغ دستگاه روشن بماند و گرمای لامپ می تواند باعث ایجاد مشکل خنک کننده در جعبه شود.

مرحله ۱:

لامپ را بررسی کنید که آیا سوخته است یا خیر. در غیر این صورت، دکمه فشار روی سوئیچ در را فشار دهید.

مرحله ۲:

اگر چراغ روشن می ماند، سوئیچ را با یک پارچه تمیز کنید.

سپس سوئیچ را از روی گیره جدا کنید.

پیچ های نگهدارنده پنهان شده توسط یک قطعه تریم پلاستیکی را بردارید.

سوئیچ را با پیچ گوشتی از پایه بیرون بیاورید.

یا برای نمایان شدن سوئیچ.

تریم پایه را باز کنید.

سپس سوئیچ را با یک مولتی متر تنظیم شده روی مقیاس RX1 آزمایش کنید.

مرحله ۳:

یک پروب از VOM را به هر پایانه سوئیچ بسته و دکمه فشار را فشار دهید. متر باید صفر باشد. اگر سوزن روی ترازو بالای صفر حرکت کرد، سوئیچ را با یک سوئیچ جدید از همان نوع تعویض کنید.

مرحله ۴:

سوئیچ جدید را به همان روشی که سوئیچ قدیمی وصل شده است وصل کنید.

 

سرویس قطعات داخلی

ساختار داخلی یخچال می تواند یک کیسه مخلوط باشد. سرویس یا تعمیر برخی از قطعات یخچال ساید بای ساید نسبتاً آسان است، در حالی که برخی دیگر فقط باید توسط متخصصان کار شود.

سرویس سوئیچ Limit

سوئیچ محدود فقط در یخچال و فریزرهای بدون برفک یافت می شود. عملکرد آن این است که عنصر گرمایش یخ زدایی را از بالاتر رفتن دمای تنظیم شده خاص حفظ کند. اگر یخچال در محفظه فریزر یخ زدگی زیادی داشته باشد، ممکن است مشکل از کلید محدود باشد. با این حال، اجزای دیگر – فن اواپراتور، تایمر یخ زدایی، و بخاری یخ زدایی – می توانند همین مشکل را ایجاد کنند.

 

سرویس کنترل ترموستات

کنترل ترموستات معمولاً در داخل یخچال نصب می شود. دستگیره کنترل قابل مشاهده آن برای تنظیم دمای یخچال فریزر چرخانده شده است. کارایی این کنترل بسته به مشکل به روش های مختلفی قابل آزمایش است.

برای تست کنترل ترموستات:

مرحله ۱:

اگر کمپرسور همیشه کار می کند، دکمه کنترل را در موقعیت خاموش قرار دهید. اگر کمپرسور همچنان کار می کند، دستگاه را از برق بکشید، سپس دستگیره کنترل را بردارید و پیچ های نگهدارنده ترموستات را بردارید. ترموستات را بیرون بکشید و سیم قرمز یا آبی را از ترمینال آن جدا کنید. واحد را به برق وصل کنید. اگر کمپرسور کار نمی کند، ترموستات معیوب است. آن را با یک ترموستات جدید جایگزین کنید.

مرحله ۲:

اگر کمپرسور پس از جدا شدن سیم از ترمینال خود کار کند، احتمالاً در جایی از سیم کشی دستگاه اتصال کوتاهی وجود دارد. در این مورد، سعی نکنید خودتان مشکل را حل کنید و شروع به تعمیر یخچال ساید بای ساید بکنید؛ بلکه با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید.

مرحله ۳:

اگر یخچال یا فریزر کار می کند اما جعبه خنک نمی شود، دستگاه را از برق بکشید و ترموستات را با پیچ گوشتی جدا کنید. هر دو سیم را از ترموستات جدا کنید. انتهای سیم ها را با چسب برق به هم بچسبانید و دستگاه را وصل کنید. اگر یخچال به طور معمول روشن شود و کار کند، ترموستات معیوب است. آن را با یک نوع جدید از همان نوع جایگزین کنید. ترموستات جدید را مانند ترموستات قبلی وصل کنید.

مرحله ۴:

اگر محفظه فریزر معمولی است اما جعبه یخچال خنک نمی شود، صفحه هایی که هر دو محفظه را کنترل می کنند را روی رده متوسط ​​قرار دهید. این دستگیره ها را بردارید (معمولاً اصطکاکی مناسب هستند). سپس محفظه کنترل دما را باز کنید. یک مجرای هوا را در نزدیکی کنترل خواهید دید. دکمه ترموستات فریزر را تعویض کرده و کنترل را در موقعیت خاموش قرار دهید. در یخچال را باز کنید و به کانال هوا نگاه کنید. اگر این مجرا در حدود ده دقیقه بازتر باز نشود، کنترل معیوب است. کنترل را با یک کنترل جدید از همان نوع جایگزین کنید. کنترل جدید را مانند کنترل قبلی وصل کنید.

سرویس فن اواپراتور

در برخی موارد، ترموستات معیوب ممکن است دلیل گرم شدن یخچال یا فریزر نباشد. جعبه گرم همچنین ممکن است ناشی از معیوب بودن فن، مسدود شدن فن، یا شکستگی یا خم شدن پره های فن باشد.در صورتی که:

  •  تیغه ها گیر کرده اند، سعی کنید آنها را آزاد کنید.
  • در صورت خم شدن، آنها را با انبردست صاف کنید.
  • با این کار مشکل حل نشد، با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید.

در برخی از یخچال ها، سوئیچ درب فن اواپراتور کار می کند. اگر به نظر می رسد فن خراب است، سوئیچ درب ممکن است معیوب باشد.

سرویس تایمر یخ زدایی

اگر کمپرسور کار نکند، به احتمال زیاد تایمر یخ زدایی خراب شده است. این قسمت در نزدیکی کمپرسور قرار دارد. برای تست تایمر یخ زدایی:

مرحله ۱: یخچال را از برق بکشید.

مرحله ۲: سیم ها را از تایمر و موتور تایمر جدا کنید. تایمر را با بازکردن دو پیچ نگهدارنده از براکت های آن جدا کنید.

مرحله ۳: تایمر یخ زدایی را با مولتی متر تنظیم شده در مقیاس RX1 تست کنید. یک پروب از VOM را به هر سیم تایمر یخ زدایی — نه موتور — ببندید و شفت پیچ کنترل تایمر را بچرخانید تا کلیک کند. اگر تایمر یخ زدایی کار کند، متر صفر را نشان می دهد. اگر سوزن می پرد، تایمر یخ زدایی معیوب است. آن را با یک نوع جدید از همان نوع جایگزین کنید.

مرحله ۴: تایمر یخ زدایی جدید را به همان روشی که تایمر قبلی وصل شده است وصل کنید.

برای بررسی موتور تایمر یخ زدایی، یک پروب از VOM را به هر سیم موتور وصل کنید و مقیاس را روی RX100 تنظیم کنید. اگر کنتور بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ اهم را نشان دهد، موتور به درستی کار می کند. اگر متر بالاتر از ۳۰۰۰ اهم خوانده شود، موتور تایمر معیوب است. آن را با یک نوع جدید از همان نوع جایگزین کنید. موتور جدید را مانند موتور قبلی وصل کنید.

سرویس بخاری برفک

این جزء یک عنصر گرمایشی است که بر روی کویل اواپراتور قرار دارد. هنگامی که یخچال یا فریزر به چرخه یخ زدایی تغییر می کند، بخاری یخ زدایی روشن می شود تا یخ زدگی در محفظه ذوب شود. خرابی بخاری یخ زدایی باعث عدم یخ زدایی می شود.

عنصر را با یک VOM تنظیم شده در مقیاس RX1 آزمایش کنید. برای دسترسی به عنصر گرمایش، پانل های دیواری محفظه را بردارید. یک پروب از VOM را به هر پایانه المان گیره دهید. اندازه سنج باید بین ۵ تا ۲۰ اهم باشد. اگر اینطور نیست، المنت گرمایشی معیوب است و باید تعویض شود. بخاری را با بخاری جدید با همان نوع و درجه برق تعویض کنید.

سرویس فن کندانسور

فن کندانسور در زیر دستگاه قرار دارد. اگر فن خراب باشد، یخچال یا فریزر به درستی خنک نمی شود یا به طور مداوم کار می کند یا اصلا کار نمی کند.

فن را با VOM تنظیم شده در مقیاس RX1 تست کنید. سیم های برق را به موتور فن جدا کنید و یک پروب از VOM را به هر ترمینال موتور فن ببندید. اگر متر از ۵۰ تا ۲۰۰ اهم بخواند، موتور به درستی کار می کند. اگر متر بالاتر از ۲۰۰ اهم باشد، موتور فن معیوب است و باید آن را تعویض کنید.

در حالی که روی موتور فن کار می کنید، مطمئن شوید که پره های فن تمیز و بدون مانع هستند. در صورتی که تیغه ها خم شده اند، آنها را با انبردست به دقت صاف کنید.

پاکسازی پورت های تخلیه

دریچه های تخلیه در امتداد پایین هر دو بخش فریزر و یخچال واحد قرار دارند. این سوراخ ها می توانند با زباله یا یخ مسدود شوند و در هنگام یخ زدایی دستگاه مشکل زهکشی ایجاد کنند. برای پاک کردن پورت ها، از یک سیم کوتاه استفاده کنید که متناسب با سوراخ ها باشد. از خلال دندان استفاده نکنید، زیرا ممکن است در درگاه شکسته و گیر کند.

در برخی از یخچال ها، درگاه های تخلیه در نزدیکی بخاری یخ زدایی در کویل های اواپراتور قرار دارند. برای تمیز کردن این نوع واحد نیاز به جداسازی زیادی است. اگر یخچال یا فریزر از این نوع است، بهتر است به جای سعی در تعمیر یخچال ساید بای ساید با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید تا پورت ها را تمیز کنید.

در برخی از محفظه های فریزر، زهکش در زیر محفظه فریزر قرار دارد و به شکل یک لنگه کفش است. این نوع زهکش را معمولاً می توان پیچ کرد تا محل تخلیه تمیز شود.

سرویس شیلنگ تخلیه و تشت

فن کندانسور در زیر یخچال قرار دارد. در طول چرخه یخ زدایی، آب ممکن است از طریق یک شلنگ کوچک به داخل ظرف تخلیه برود و به طور طبیعی تبخیر شود. در برخی از یخچال ها، شلنگ تخلیه به جای فلز، لاستیکی است که ممکن است ترک خورده و باعث نشتی شود.

  • شلنگ را بررسی کنید.
  • در صورت آسیب دیدن، آن را با یک نوع جدید از همان نوع جایگزین کنید.
  • اگر آب را روی زمین مشاهده کردید، ممکن است تشت تخلیه بر روی پایه های آن قرار گرفته باشد؛ یا تشتک ممکن است ترک خورده یا زنگ زده باشد. برای از بین بردن نشتی، ظرف را دوباره تراز کنید یا آن را تعویض کنید.

سرویس یخ ساز

فریزرهایی که دارای یخ ساز اتوماتیک هستند، گاهی اوقات بد کار می کنند، زیرا صافی دریچه ورودی آب که آب را به یخ ساز می رساند، مسدود می شود. برای رفع این مشکل، دستگاه را از برق بکشید و جریان آب را قطع کنید. خط آب را از جایی که وارد شیر می شود – معمولاً در لبه پایینی دستگاه جدا کنید. صافی سیم را پیدا کنید و آن را بردارید. صافی را با یک برس سفت و با استفاده از مواد شوینده خانگی ملایم تمیز کنید. کامپوننت را دوباره به صورت معکوس مونتاژ کنید.

سرویس نشتی مبرد

نشت مایع خنک کننده با بوی تند آنها قابل شناسایی است. برای تعمیر نشتی مایع خنک کننده یخچال ساید بای ساید کاری نمی توانید انجام دهید جز اینکه با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

سرویس موتور/کمپرسور

کمپرسور و موتور یخچال یا فریزر در یک واحد مهر و موم شده قرار دارند. اگر مشکل را در هر یک از این اجزا ردیابی کردید، سعی نکنید خودتان دستگاه را تعمیر کنید. با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید.

همانطور که مشاهده کردید، برخی از مشکلات رایج یخچال (مانند واشرهای معیوب) را می توان به راحتی در خانه تعمیر کرد؛ در حالی که برخی دیگر (مانند موتور یا کمپرسور) خارج از توان یک صنعتگر معمولی است. اکنون می‌دانید که چگونه تعمیرات کوچک را انجام دهید.

 

 در نمایندگی تعمیراتو ۲۴، اغلب خدمات مربوط با تعمیر یخچال ساید بای ساید در منزل شما انجام می گیرد.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 20 =

مطالب مرتبط