جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
۸ آذر ۱۴۰۰

دلایل برفک زدن یخچال های ساید

برفک زدن یخچال های ساید علت های مختلفی دارد. همچنین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند برای یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما پیش بیاید. برفک داخل فریزر می تواند کیفیت غذا ها را پایین بیاورد و تاثیر بدی روی موادغذایی بگذارد. همچنین این مشکل میتواند سبب پایین آمدن دمای فریزر شود. در این مقاله به تمام دلایل احتمالی که باعث برفک زدن یخچال فریزر ها می شود را مورد بررسی قرار میدهیم و درمورد آنها توضیح می دهیم.

علت برفک زدن یخچال نوفراست چیست؟

برفک زدن میتواند به دلیل تماس رطوبت با هوای خنک داخل دستگاه اتفاق افتد. یخ زدن و برفک زدن یخچال باعث کاهش راندمان دستگاه میشود. همچنین سبب افت عملکرد سرمای یخچال می شود. توجه نکردن به این وضعیت باعث خسارت های بیشتری به یخچال می شود. برای از بین بردن برفک ها و یخ زدگی یخچال های قدیمی؛ به صورت دستی،این کار انجام میگرفت. برای انجام این کار باید ابتدا یخچال را از برق کشید و تمام مواد غذایی، قفسه هاو کشو ها را از یخچال خارج کرده و منتظر بمانید تا یخ ها آب شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژِِی یخچال ها مدرن شدند و دیگر در یخچال های نوفراست، شاهد یخ زدن و برفک زدن فریزر ها نیستیم. ایجاد برفک زدن و یخ زدن در یخچال های ساید و فریزر، یک مشکل به حساب می آید؛ هنگام  مشاهده این مشکل حتما باید توسط تکنسین تعمیر شود.

دلایل برفک زدن یخچال های ساید
علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید ال جی چیست؟

عملکرد سیستم دیفراست چگونه است؟

بهتر است برای درک بهتر عمل یخ زدایی در یخچال های نوفراست، بررسی کوتاهی بر سیستم یخ زدایی(دیفراست ) این یخچال ها داشته باشیم. سیستم دیفراست به طورکلی به دو دسته تقسیم میشوند: الکترومکانیکی و الکترونیکی

یخ زدایی الکترونیکی شامل: المنت،مدار فرمان (برد الکترونیک)، ترموفیوز(فیوز حرارتی) و سنسور دیفراست است.

الکترومکانیکی شامل: المنت، تایمر دیفراست، ترمودیسک. هرکدام از این اجزا اگر دچار نقص فنی شوند؛ سیستم دیفراست دستگاه دچار مشکل می شود.

 تایمر دیفراست( یخ زدایی)

یخ زدگی در یخچال فریزر ممکن است به علت نقص فنی در تایمر دیفراست باشد. در فریزر های نوفراست، جهت جلوگیری از برفک زدن فریزر، المنت گرمایی قبل از ایجاد شدن یخ روی اواپراتور، وارد مدار می شود.

تایمر به صورت منظم به المنت دستور روشن شدن می دهد. کاملا مشخص است که هنگام خرابی تایمر دیفراست، المنت وارد مدار نشده و برفک ایجاد شود.

خرابی سنسور دیفراست

وظیفه این قطعه اندازه گیری دمای فریزر و انتقال آن به برد فرمان تا دستور یخ زدایی صادر شود. اگر به هر  علتی، یخچال نوفراست شما و در اطراف اواپراتور برفک بزند؛ می تواند علت آن، خرابی سنسور دیفراست باشد. این فریزر ها دارای المنت گرمایی، جهت آب کردن یخ اطراف فن اواپراتور هستند، تا از یخ بستن فن اواپراتور جلوگیری کنند. میتوانید با یک مولتی متر میزان مقاومت سنسور دیفراست را تست کنید.

خرابی المنت

مشخص است که خرابی خود المنت، میتواند سبب ایجاد برفک شود. زیرا در این صورت یا گرمای مناسب جهت یخ زدایی، تولید نمی شود یا کلا قطع می شوند.

خرابی ترمودیسک

وظیفه ترمودیسک، خاموش کردن المنت و قطع کردن مدار در هنگام ایجاد گرمای زیاد است. بعضی اوقات پیش می آید که در اثر استهلاک ترمودیسک، قابلیت خود را از دست می دهد. در نتیجه المنت وارد مدار نمی شود و فریزر دچار برفک می شود.

خرابی برد یخچال ساید بای ساید یا فریزر

پیشتر توضیح دادیم که وظیفه ی سنسور دیفراست، اندازه گیری دما و انتقال آن به برد دستگاه است تا در هنگام نیاز برد، فرمان المنت را وارد مدار کند. واضح است که درصورت خرابی برد الکترونیکی، دستور وصل شدن المنت از سوی برد نرسد و در نتیجه باعث برفک زدن فریزر می شود.

دلایل برفک زدن یخچال های ساید
علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید ال جی چیست

مشکلات مربوط به درب فریزر

اگر لاستیک دور درب یخچال معیوب باشد، هوای مرطوب بیرون، وارد فریزر می شود و به شکل برفک و یخ در فریزر دیده می شوند. همچنین اگر لاستیک دور درب دچار سوراخ یا پارگی باشد؛ ممکن است به دلیل بیش از حد کار کردن کمپرسور، فن اواپراتور یخ بزند. بنابراین بررسی کنید که لاستیک دور درب یخچال خراب نباشد. در صورت خراب بودن لاستیک دور درب باید تعویض شود. همچنین لولای درب را بررسی کنید تا شل نشده باشد. در صورت شل بودن آن، لولای درب را محکم کنید.

برای تست خرابی لاستیک دور درب یک راه ساده وجود دارد. میتوانید لای درب یخچال را یک تکه کاغذ قرار دهید و درب را ببندید، سپس کاغذ را بیرون بکشید. اگر کاغذ بدون هیچ مقاومتی درآمد؛ این به معنی خرابی لاستیک دور درب می باشد. در صورت خراب بودن باید لاستیک دور درب یخچال ساید و فریزر خود را عوض کنید. اگر فقط لاستیک دور درب کثیف بود؛ در این صورت کافیست فقط آن را تمیز کنید.

گرفتگی مجرای(راه) آب

ممکن است  سوال برایتان پیش بیاید؛ این برفک های ذوب شده به کجا می روند؟ بعد از آب شدن برفک ها، این آب ها وارد لوله ای شده و سپس روی ظرف فلزی موتور می ریزد و گرمای موتور باعث تبخیر آنها میشود. به مرور زمان این مجرای آب، باعث رسوب شده و دچار گرفتگی می شود. در نتیجه آب های حاصل تخلیه نشده و در فریزر باقی میماند؛سپس باعث ایجاد یخ و برفک در فریزر می شود. شما میتوانید هنگام گرفتگی لوله آن را با استفاده از لوله باز کن باز کنید.

باز ماندن دمپر یخساز

باز ماندن دریچه دمپر، باعث ورود هوای بیرون به درون یخچال شود؛ در نتیجه سبب ایجاد برفک در داخل یخچال می شود. مطمئن شوید چیزی مانع، بسته شدن دمپر یخساز نشده باشد. در صورت بسته نشدن دمپر یخساز ممکن است؛ فنر دمپر شل شده باشد که به راحتی خودتان میتوانید آن را با دست محکم کنید.

نتیجه گیری علت برفک‌ زدن یخچال های ساید

نتیجه گیری از مقاله دلایل برفک زدن یخچال های ساید، توسط  تعمیراتو۲۴ پی به شرح زیر است:

  • برفک زدن یخچال باعث خراب شدن و کپک زدن موادغذایی داخل یخچال می شود.
  • همچنین کمپرسور یخچال باید برای تأمین دمای داخل دستگاه بیشتر کار کند.
  • تمام این عوامل باعث خراب شدن زودهنگام یخچال و مصرف بیش از حد انرژی دستگاه تان خواهند شد.
  • برای جلوگیری از برفک زدن یخچال باید در نگهداری از یخچال دقت بیشتری داشته باشید.
  • در بعضی از موارد؛ ممکن است ایراد به‌وجود آمده، ناشی از قطعات داخلی دستگاه است.
  • این چنین ایرادات باید توسط یک تعمیرکار ماهر بررسی شوند.
  • اگر یخچال شما نوفراست است برفک می زند؛ باید هیتر، ترمودیسک، برد الکترونیکی و لاستیک دور درب بررسی شود.
  • در سیستم یخچال دیفراست، باید ترموستات و لاستیک دور درب  بررسی شود.
  • برای یخچال های نیمه نوفراست، اگر المنت و تایمر مشکل نداشت، لاستیک دور درب و ترموستات را بررسی کنید.
ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیریخچال نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پنج =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری