02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

عیب یابی ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

بسیاری از ما فکر می کنیم ماشین ظرفشویی تنها از چند قطعه که آب را به گردش در می آورند، درست شده است. با این حال، ماشین ظرفشویی های بوش و بسیاری دیگر، دارای المنت گرمایشی برای کمک به فرآیند خشک کردن است. زمانی که با ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش رو به رو می شوید، به این معنی است که همین بخش به مشکل خورده است. با ما در تعمیراتو۲۴، نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش همراه باشید تا علت ماشین ظرفشویی بوش ارور E9 را شرح دهیم.

عیب یابی ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش

علت ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

مواجهه ماشین ظرفشویی بوش شما با E9 error ، به این معنی است که المنت گرمایشی یا حرارتی با مشکل مواجه شده است. اگر خود المنت سوخته باشد و یا برد کنترل معیوب شده باشد، نمی تواند برق مورد نیاز هیتر المنت را تامین کند.

اگر کد ارور به همراه چراغ نمک ظاهر شد، ممکن است به علت کثیف شدن، سنسور نمک سیگنال های اشتباهی به ظرفشویی فرستاده باشد.

در ادامه به برسی قطعاتی که می توانند علت ارور e9 در ماشین ظرفشویی های بوش شوند، خواهیم پرداخت.

معنی کد e09 ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

ارور e09 در ماشین ظرفشویی بوش به معنی مشکلی در رابطه با المنت حرارتی دستگاه است. این کد در تمامی مدل ماشین ظرفشویی های بوش، به یک معنی می باشد.

توجه داشته باشید که اگر ارور E09 همزمان با روشن شدن چراغ نمک نمایش داده شود، احتمالا حسگر نمک کثیف شده است و به شتباه این کد را نشان می دهد.

در ادامه تمامی علل خطای E9 در ماشین ظرفشویی های بوش را شرح می دهیم.

بیشتر بخوانید: لیست کامل ارور و خطا های ظرفشویی بوش مدل sms

۱- خرابی المنت حرارتی

مانند اکثر برندهای ماشین ظرفشویی، ماشین ظرفشویی های بوش هم دارای یک المنت حرارتی الکتریکی در داخل هستند. به طور معمول این المنت در پایین ظرفشویی در داخل محفظه قرار گرفته است.

المنت حرارتی برای اهداف مختلفی گرما تولید می کند. به طور معمول، المنت حرارتی وظیفه گرم کردن آبی که برای شستشوی ظروف استفاده می شود، می پردازد و به شستشوی بهتر و موثرتر کمک می کند. علاوه بر این، المنت حرارتی همچنین به سرعت بخشیدن فرآیند خشک کردن هم کمک می کند. بدون المنت حرارتی، ظرفشویی بوش خشک نمی کند.

لازم به ذکر است که المنت با  تولید گرما، به از بین بردن هرگونه میکروب و باکتری نیز کمک می کند؛ در نتیجه ظروف تماما ضد عفونی می شوند.

خرابی المنت حرارتی

چرا المنت حرارتی ماشین ظرفشویی بوش خراب می شود؟

معمولا کد ارور E9 زمانی در ماشین ظرفشویی بوش نمایش داده می شود که المنت حرارتی از کار افتاده و سوخته باشد. رایج ترین علت های سوختگی هیتر المنت، راه یافتن آب به هیتر، مسدود شدن فیلتر تخلیه و یا سخت بودن آب می باشند.

در برخی موارد، المنت حرارتی ممکن است سوراخ هایی ایجاد کرده باشد که باعث جریان یافتن آب به داخل شده باشند. این اتفاق باعث سوختن شود.

علاوه بر این، گرفتگی فیلتر تخلیه هم می تواند باعث شود آب به آرامی داخل ماشین ظرفشویی گردش کند. با این اتفاق، آبی برای جذب گرمای اضافی وجود نخواهد داشت و هیتر المنت بیش از حد داغ می شود.

و در نهایت، اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت است، ممکن است المنت حرارتی دچار رسوب شود. این امر در طولانی مدت باعث آسیب به هیتر المنت می شود.

تکنسین های تعمیراتو۲۴، می توانند با حداقل ۳۰۰ هزار تومان، المنت ماشین ظرفشویی بوش شما را تعویض کنند! برای اطلاعات بیشتر و درخواست تکنسین در تمامی مناطق تهران، با شماره های زیر تماس بگیرید.

تعمیر لوازم خانگی در تهران - تعمیراتو24

۲- خرابی برد اصلی ماشین ظرفشویی

علت دیگر ارور E09 در ماشین ظرفشویی های بوش  خرابی برد کنترل است. برد کنترل، مانند مغزدستگاه است که قطعات الکتریکی و الکترونیکی زیادی روی آن قرار دارد. این اجزا با هم هر کاری که ماشین ظرفشویی انجام می دهد را کنترل، و هماهنگ می کنند.

خرابی برد کنترل می تواند مشکلات زیادی از جمله مشکلات مربوط به المنت حرارتی را ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر یکی از رله های روی برد کنترل از کار بیافتد، برقی به المنت حرارتی ارسال نمی شود.

اگر المنت حرارتی روشن نشود، شما با ماشین ظرفشویی بوش ارور E9 رو به رو می شوید. در موارد خاص، علت این مشکل برد کنترل است که نمی تواند برق المنت حرارتی را تامین کند.

ماشین ظرفشویی بوش ارور E9

بیشتر بخوانید: نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش |سری ۴، ۶ و ۸

چرا برد کنترل ماشین ظرفشویی بوش خراب می شود؟

عوامل متعددی می تواند باعث از کار افتادن برد کنترل در ماشین ظرفشویی بوش شما شود. مثلا اگر به دلیل رعد و برق یک موج الکتریکی رخ دهد، به برد آسیب می رسد. همین اتفاق ممکن است پس از ناگهانی رفتن برق آن هم در حالی که دستگاه روشن می باشد، رخ دهد.

برد کنترل یک قطعه الکتریکی است؛ یعنی هر گونه آب و حرارت اضافی نیز می تواند به آن آسیب بزند. اگر رطوبت و دمای بیش از حد از جایی به سمت برد راه پیدا کرده باشد، باعث آسیب دیدن آن می گردد.

تکنسین های تعمیراتو۲۴، با حداقل مبلغ ۲۰۰ هزار تومان، باز و بست برد ظرفشویی بوش را انجام می دهند. برای درخواست تکنسین،  مشاوره و تعمیر برد ماشین ظرفشویی بوش در تهران، از شماره  ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸استفاده کنید.

۳- کثیف بودن سنسور نمک

برخی از مدل ماشین ظرفشویی بوش، دارای سنسور نمک هستند. همانطور که از نام آن پیداست، سنسور نمک تضمین می کند که ظرفشویی نمک کافی برای شستن کارآمد ظروف دارد. اگر زمان ریختن نمک ماشین ظرفشویی را از دست دهید، دستگاه به طور کارآمدی کار نمی کند و ممکن است آسیب ببیند.

زمانی که سنسور نمک ماشین ظرفشویی بوش کثیف شود، دستگاه به اشتباه تشخیص می دهد که نمک ماشین کاملا تمام شده است. سپس این مشکل را با روشن کردن چراغ ال‌ای‌دی روی صفحه به کاربر اطلاع می دهد.

وقتی به طور همزمان ظرفشویی کد خطای E9 را نشان می دهد و نشانگر نمک روشن شده است، احتمال دارد که مشکل از المنت حرارتی نباشد؛ بلکه فقط سنسور نمک کثیف شده باشد. بسته به شدت مشکل، ممکن است با تمیز کردن سنسور مشکل حل شود. در غیر این صورت، سنسور باید تعویض گردد.

سوالات رایج

علت ارور E09 در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

ارور E9 در ماشین ظرفشویی ناشی از از کار افتادن المنت حرارتی است.

علت سوختن المنت حرارتی ظرفشویی بوش چیست؟

اگر به هیتر آب برسد، فیلتر تخلیه مسدود شود و یا آب سخت باعث رسوب شود، المنت حرارتی آسیب می بیند.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

مطالب مرتبط