جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
عیب یابی ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش
۷ مرداد ۱۴۰۲

عیب یابی ارور E9 یا E09 در ماشین ظرفشویی بوش

بسیاری از ما فکر می کنیم ماشین ظرفشویی تنها از چند قطعه که آب را به گردش در می آورند، درست شده است. با این حال، ماشین ظرفشویی های بوش و بسیاری دیگر، دارای المنت گرمایشی برای کمک به فرآیند خشک کردن است. زمانی که با ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش رو به رو می شوید، به این معنی است که همین بخش به مشکل خورده است. با ما در تعمیراتو۲۴، تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در تهران همراه باشید تا علت ماشین ظرفشویی بوش ارور E9 را شرح دهیم.

عیب یابی ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش

معنی ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

مواجهه ماشین ظرفشویی بوش شما با E9 error ، به این معنی است که المنت گرمایشی یا حرارتی با مشکل مواجه شده است. اگر خود المنت سوخته باشد و یا برد کنترل معیوب شده باشد، نمی تواند برق مورد نیاز هیتر المنت را تامین کند.

ارور e09 ماشین ظرفشویی بوش  به این معنی است که آب دستگاه گرم نمی‌شود. شما می‌توانید این خطا را علاوه بر برند بوش، در برند‌های زیمنس و غیره دریافت کنید. دقت داشته باشید که بیشتر برند‌های ماشین ظرف‌شویی بوش دارای نمایشگر کد خطای خودکار هستند و خطاها هنگام آسیب یا خرابی قطعات ماشین روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شوند.

اگر کد ارور به همراه چراغ نمک ظاهر شد، ممکن است به علت کثیف شدن، سنسور نمک سیگنال های اشتباهی به ظرفشویی فرستاده باشد.

در ادامه به برسی قطعاتی که می توانند علت ارور e9 در ماشین ظرفشویی های بوش شوند، خواهیم پرداخت.

علت ارور یا کد e09 ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

اعلت رور e09 در ماشین ظرفشویی بوش به معنی مشکلی در رابطه با المنت حرارتی دستگاه است. این کد در تمامی مدل ماشین ظرفشویی های بوش، به یک معنی می باشد.

توجه داشته باشید که اگر ارور E09 همزمان با روشن شدن چراغ نمک نمایش داده شود، احتمالا حسگر نمک کثیف شده است و به شتباه این کد را نشان می دهد.

در ادامه تمامی علل خطای E9 در ماشین ظرفشویی های بوش را شرح می دهیم.

بیشتر بخوانید: لیست کامل ارور و خطا های ظرفشویی بوش مدل sms

۱- خرابی المنت حرارتی

مانند اکثر برندهای ماشین ظرفشویی، ماشین ظرفشویی های بوش هم دارای یک المنت حرارتی الکتریکی در داخل هستند. به طور معمول این المنت در پایین ظرفشویی در داخل محفظه قرار گرفته است.

المنت حرارتی برای اهداف مختلفی گرما تولید می کند. به طور معمول، المنت حرارتی وظیفه گرم کردن آبی که برای شستشوی ظروف استفاده می شود، می پردازد و به شستشوی بهتر و موثرتر کمک می کند. علاوه بر این، المنت حرارتی همچنین به سرعت بخشیدن فرآیند خشک کردن هم کمک می کند. بدون المنت حرارتی، ظرفشویی بوش خشک نمی کند.

لازم به ذکر است که المنت با  تولید گرما، به از بین بردن هرگونه میکروب و باکتری نیز کمک می کند؛ در نتیجه ظروف تماما ضد عفونی می شوند.

المنت حرارتی ظرفشویی بوش

چرا المنت حرارتی ماشین ظرفشویی بوش خراب می شود؟

معمولا کد ارور E9 زمانی در ماشین ظرفشویی بوش نمایش داده می شود که المنت حرارتی از کار افتاده و سوخته باشد. رایج ترین علت های سوختگی هیتر المنت، راه یافتن آب به هیتر، مسدود شدن فیلتر تخلیه و یا سخت بودن آب می باشند.

در برخی موارد، المنت حرارتی ممکن است سوراخ هایی ایجاد کرده باشد که باعث جریان یافتن آب به داخل شده باشند. این اتفاق باعث سوختن شود.

علاوه بر این، گرفتگی فیلتر تخلیه هم می تواند باعث شود آب به آرامی داخل ماشین ظرفشویی گردش کند. با این اتفاق، آبی برای جذب گرمای اضافی وجود نخواهد داشت و هیتر المنت بیش از حد داغ می شود.

و در نهایت، اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت است، ممکن است المنت حرارتی دچار رسوب شود. این امر در طولانی مدت باعث آسیب به هیتر المنت می شود.

تکنسین های تعمیراتو۲۴، می توانند با حداقل ۳۰۰ هزار تومان، المنت ماشین ظرفشویی بوش شما را تعویض کنند! برای اطلاعات بیشتر و درخواست تکنسین در تمامی مناطق تهران، با شماره های زیر تماس بگیرید.

تعمیر لوازم خانگی در تهران - تعمیراتو24

۲- خرابی برد اصلی ماشین ظرفشویی

علت دیگر ارور E09 در ماشین ظرفشویی های بوش  خرابی برد کنترل است. برد کنترل، مانند مغزدستگاه است که قطعات الکتریکی و الکترونیکی زیادی روی آن قرار دارد. این اجزا با هم هر کاری که ماشین ظرفشویی انجام می دهد را کنترل، و هماهنگ می کنند.

خرابی برد کنترل می تواند مشکلات زیادی از جمله مشکلات مربوط به المنت حرارتی را ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر یکی از رله های روی برد کنترل از کار بیافتد، برقی به المنت حرارتی ارسال نمی شود.

اگر المنت حرارتی روشن نشود، شما با ماشین ظرفشویی بوش ارور E9 رو به رو می شوید. در موارد خاص، علت این مشکل برد کنترل است که نمی تواند برق المنت حرارتی را تامین کند.

ماشین ظرفشویی بوش ارور E9

بیشتر بخوانید: نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش |سری ۴، ۶ و ۸

چرا برد کنترل ماشین ظرفشویی بوش خراب می شود؟

عوامل متعددی می تواند باعث از کار افتادن برد کنترل در ماشین ظرفشویی بوش شما شود. مثلا اگر به دلیل رعد و برق یک موج الکتریکی رخ دهد، به برد آسیب می رسد. همین اتفاق ممکن است پس از ناگهانی رفتن برق آن هم در حالی که دستگاه روشن می باشد، رخ دهد.

برد کنترل یک قطعه الکتریکی است؛ یعنی هر گونه آب و حرارت اضافی نیز می تواند به آن آسیب بزند. اگر رطوبت و دمای بیش از حد از جایی به سمت برد راه پیدا کرده باشد، باعث آسیب دیدن آن می گردد.

تکنسین های تعمیراتو۲۴، با حداقل مبلغ ۲۰۰ هزار تومان، باز و بست برد ظرفشویی بوش را انجام می دهند. برای درخواست تکنسین،  مشاوره و تعمیر برد ماشین ظرفشویی بوش در تهران، از شماره  ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸استفاده کنید.

۳- کثیف بودن سنسور نمک

برخی از مدل ماشین ظرفشویی بوش، دارای سنسور نمک هستند. همانطور که از نام آن پیداست، سنسور نمک تضمین می کند که ظرفشویی نمک کافی برای شستن کارآمد ظروف دارد. اگر زمان ریختن نمک ماشین ظرفشویی را از دست دهید، دستگاه به طور کارآمدی کار نمی کند و ممکن است آسیب ببیند.

زمانی که سنسور نمک ماشین ظرفشویی بوش کثیف شود، دستگاه به اشتباه تشخیص می دهد که نمک ماشین کاملا تمام شده است. سپس این مشکل را با روشن کردن چراغ ال‌ای‌دی روی صفحه به کاربر اطلاع می دهد.

وقتی به طور همزمان ظرفشویی کد خطای E9 را نشان می دهد و نشانگر نمک روشن شده است، احتمال دارد که مشکل از المنت حرارتی نباشد؛ بلکه فقط سنسور نمک کثیف شده باشد. بسته به شدت مشکل، ممکن است با تمیز کردن سنسور مشکل حل شود. در غیر این صورت، سنسور باید تعویض گردد.

علت ارور e9 ظرفشویی بوش
ارور e09 ظرفشویی بوش

۴- کثیف بودن فیلتر آب

یکی از علت‌های شایع ارور e09 ماشین ظرفشویی بوش  تمیزنشدن فیلتر آب است. اگر فیلتر آب به طور مرتب تمیز نشود، دبی آب تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد که در اثر گرم‌شدن بیش از حد عناصر گرمایشی ایجاد می‌شود و منجر به خرابی می‌گردد.

۵- آسیب جدی به سنسورهای داخلی ماشین ظرفشویی

قراردادن یک جسم خارجی سخت، مانند یک‌تکه پلاستیک، روی دستگاه‌های حسگر می‌تواند باعث ایجاد مشکل جدی در اتصال سنسور دما یا اتصال سنسور NTC شود.در این حالت سنسور دستگاه قادر به تشخیص دمای آب نخواهد بود و در نهایت قادر به فعال‌سازی پمپ حرارتی نیست.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

۶- فرسودگی و خرابی هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش

یکی از قطعاتی که وظیفه گرم‌کردن سریع آب را بر عهده دارد و نقش مؤثری در کاهش مصرف انرژی دارد، قسمت پمپ حرارتی یا هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش شما است.قسمت هیتر، سنسور دما و موتورپمپ به‌عنوان یک سیستم یکپارچه کار می‌کنند و خرابی یکی از این قسمت‌ها می‌تواند منجر به خرابی سایر قطعات و در نتیجه در بدترین حالت نیاز به تعویض کامل قطعات دارید. معمولاً مشکلات کوچکی مانند کثیف‌شدن مجرای موتورپمپ یا مشکلات خوردگی باعث می‌شود آب گرم نشود و پمپ حرارتی ماشین ظرفشویی بوش شما بسوزد.

برای خرید هیت پمپ اصل ظرفشویی بوش و یا درخواست تکنسین از شماره های زیر استفاده کنید:

تعمیرات لوازم خانگی در تهران- تعمیراتو24

۷- کثیفی و آلودگی سنسور نمک

با استفاده بیش‌از‌حد از ماشین ظرفشویی، سنسور نمک دستگاه شما ممکن است کثیف و آلوده شود. در این حالت خطای سنسور تشخیص می‌دهد که نمک کافی در دستگاه وجود ندارد و در نتیجه چراغ روشن می‌شود. هنگامی که با نمایش ارور e09 ماشین ظرفشویی بوش  ، چراغ  LED نمک روشن می‌شود ، احتمالاً مشکل از سنسور نمک کثیف است و ربطی به عنصر معیوب ندارد. می‌توانید برای مشاهده لیست کلی ارورهای ماشین ظرفشویی بوش مقاله ارورهای ظرفشویی بوش از سایت تعمیراتو ۲۴ را موردمطالعه قرار دهید.

چگونه ارور e09 ماشین ظرفشویی بوش را برطرف کنیم؟

در‌صورتی‌که ماشین ظرف‌شویی بوش شما خطای e09 را در پنل کنترل خود نشان دهد، دلیل آن ممکن است سوختگی المنت گرمایشی باشد. برای رفع این کد خطا مراحل زیر را دنبال کنید.

  • ریست‌کردن ماشین ظرفشویی بوش: ابتدا ماشین ظرفشویی را ریست کنید و بررسی کنید که آیا کد خطا تنظیم شده است یا خیر. در بیشتر موارد، مشکل با تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی حل می‌شود؛ بنابراین بهتر است قبل از هر کاری ابتدا این راهکار را امتحان کنید.
  • بررسی سنسور نمک: بررسی کنید که سنسور نمک ماشین ظرفشویی تمیز باشد و مواد شوینده داخل آن نباشد. برای تست سنسور نمک، این موارد را انجام دهید: در ابتدا سیستم برق و آب را قطع کنید.درب ماشین را باز کنید و تمام قفسه‌ها را از داخل ماشین ظرفشویی جدا کنید. آب باقیمانده را از ماشین ظرفشویی خارج کنید. سپس در را ببندید و پانل پایینی ماشین ظرفشویی را باز کنید. کانکتور سنسور نمک را بردارید. اتصال خود را با مولتی‌متر تست کنید. اگر مولتی‌متر هیچ عددی را نشان نمی‌دهد، باید قطعه را تعویض کنید.
  • اطمینان از سالم‌بودن برد ماشین ظرفشویی : گاهی اوقات ممکن است برد ماشین ظرف‌شویی مشکل داشته باشد. عیب‌یابی ماشین و بررسی صفحه‌نمایش نیاز به تجربه و دانش کافی در زمینه تعمیرات دارد؛ بنابراین بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.
  • تعویض المنت گرمایشی : اگر پس از تمیزکردن و بررسی سنسور نمک و کنترل پنل، کد خطای E9 ماشین ظرفشویی بوش همچنان روی پنل نمایش داده می‌شود، احتمالاً باید المنت گرمایش را تعویض کنید. اگر دانش لازم را دارید، طبق مقاله آموزش تعویض هیتر المنت ماشین لباسشویی پیش بروید.

کلام آخر

همان‌طور که مشاهده کردید، یکی از خطاهای ماشین ظرف‌شویی، کد خطای E9 ماشین ظرفشویی بوش است که به دلیل مشکل در المنت حرارتی ماشین ظرف‌شویی نمایش داده می‌شود. با رعایت مواردی مانند تمیز‌کردن منظم فیلتر ماشین ظر‌ف‌شویی، استفاده از مواد شوینده مرغوب و نمک ظرف‌شویی مرغوب و تنظیم سختی آب می‌توانید تا حدی از این خطا جلوگیری کنید.

سوالات رایج

علت ارور E09 در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

علت ارور E9 در ماشین ظرفشویی ناشی از از کار افتادن المنت حرارتی است.

علت سوختن المنت حرارتی ظرفشویی بوش چیست؟

اگر به هیتر آب برسد، فیلتر تخلیه مسدود شود و یا آب سخت باعث رسوب شود، المنت حرارتی آسیب می بیند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری