02126292028

مشاوره و درخواست تعمیر در تهران و حومه

رایج ترین علائم و نشانه های سوختن موتور یخچال چیست؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

بدون موتور، یخچالی وجود ندارد. کمپرسور یا همان موتور، مبرد را فشرده و گرما را خارج می کند. موتور یخچال معمولا بیشتر از بقیه قطعات دوام می آورد، اما به علت برخی مسائل ممکن است با خرابی مواجه شود. اما چگونه بفهمیم موتور یخچال مان سوخته است؟ در ادامه همراه ما باشید تا علائم و نشانه های سوختن موتور یا کمپرسور یخچال را شرح دهیم.

علائم و نشانه های سوختن موتور یا کمپرسور یخچال

علائم واضحی وجود دارد که نشان دهنده سوختن موتور یخچال شما است. این علائم عبارتند:

  • صداهای عجیب کمپرسور
  • مکررا روشن خاموش شدن
  • خرابی رله
  • بیش از حد گرم شدن کمپرسور
  • کار کردن فن کمپرسور
  • افزایش قیمت قبض برق

کمپرسور یخچال باید حداقل ۱۰ سال به خوبی کار کند، مگر این که برند یخچال تان خوب نباشد. با این حال، ممکن است تحت شرایطی شما علائم فوق را مشاهده کنید.

توجه: هدف این متن تنها تشخیص سوختن یا سالم بودن کمپرسور است. برای تعویض کمپرسور هرگز خودتان اقدام نکنید، این کار فقط باید توسط تکنسین های حرفه ای یخچال صورت گیرد.

علائم و نشانه های سوختن موتور یا کمپرسور یخچال

قبل از این که با تکنسین تماس بگیرید، به علائم زیر توجه کنید:

صدای کمپرسور

وقتی موتور در حال کار کردن است، باید صدای وزوز ملایمی را بشنوید. همه ما با صدای روشن خاموش شدن یخچال آشنا هستیم و میدانیم صدای طبیعی به چه صورت است؛ اما وقتی به صدا عادت می کنیم، اغلب متوجه آن نمی شوید. به صدای وزوز توجه کنید، اگر صدایی نمیشنوید ممکن است کمپرسور کار نکند.

این صدای وزوز ملایم باید با روشن شدن کمپرسور یخچال شروع شود و با رسیدن یخچال به دمای خاص (اتومات کردن)، متوقف بشود.

از طرفی اگر صدای وزوز بلند باشد هم نشان دهنده مشکل است. اگر هر زمان که کمپرسور خاموش می شود صدای تق تق می دهد، این هم نشانه بدی برای موتور خواهد بود.

صدای تق تق نشان دهنده معیوب بودن قطعات خود کمپرسور است. همچنین نشان می دهد که مشکلی در نصب وجود دارد. نصب اشتباه ممکن است باعث برخورد موتور به دیواره های داخلی شود.

آیا موتور سوخته یخچال تعمیر میشود؟

افزایش قیمت قبض برق

یکی دیگر از علائم و نشانه های سوختن موتور یا کمپرسور یخچال ، بالا رفتن ناگهانی قبض برق است. با خرابی کمپرسور به مرور زمان، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا موتور بتواند یخچال را خنک کند.

از آنجایی که کمپرسور مجبور است زمان بیشتری کار کند، این اضافه کاری را روی قبض برق‌تان مشاهده خواهید کرد. اگر با چنین مسئله مواجه شدید، احتمالا کمپرسورتان رو به مرگ است!

البته، قبل از رسیدن به این نتیجه، باید برسی کنید که آیا دلیل دیگری برای افزایش قیمت قبض وجود دارد یا خیر.

گرم شدن بیش از حد کمپرسور

داغ شدن کمپرسور یخچال، نشانه دیگری از خرابی کمپرسور است. در طول عملکرد عادی می تواند تا حدی گرم باشد (۴۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد)، اما نباید داغ باشد.

ممکن است کمپرسور به دلیل نبود گاز کافی بیش از حد گرم شود. در صورت نشتی مبرد در لوله ها، گاز ممکن است به سرعت تمام شود.

اگر مبرد کافی وجود دارد اما همچنان کمپرسور داغ است، ممکن است لازم باشد کمپرسور را به کلی تعویض کنید. کمبود مبرد باعث فشار روی کمپرسور و تولید گرمای غیر عالی می گردد. در نهایت، این امر باعث فرسودگی زودرس کمپرسور و اختلال در عملکرد یخچال می شود.

بنابراین فراموش نکنید که گرمای بیش از حد کمپرسور و بدنه یخچال، مسئله ای نگران کننده است.

برای اطمینان از خرابی مجموعه کمپرسورتان، مطابق مقاله زیر آن ها را تست کنید: نحوه عیب یابی و تست کمپرسور ، رله استارت و اورلورد یخچال

کار نکردن فن کمپرسور

فن جزء جدایی ناپذیر کمپرسور است و وظیفه خنک نگه داشتن و جلوگیری از گرمای بیش از حد آن را دارد. اگر به هر دلیلی فن کمپرسور از کار افتاد، متوجه آن خواهید شد. گرمای بیش از حد و صداهای عجیب کمپرسور از نتایج این اتفاق است.

توجه کنید که آیا فن کار می کند یا خیر. اگر نه، با تکنسین های تعمیراتو۲۴ تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیر یخچال تعمیراتو24

چه چیزی باعث خرابی موتور یا کمپرسور می شود؟

پیش تر، علائم و نشانه های سوختن موتور یا کمپرسور یخچال را برسی کردیم. حال به عوامل متعددی که منجر به خرابی کمپرسور می شود نگاهی خواهیم داشت. این عوامل شامل افزایش ناگهانی ولتاژ برق، کثیفی لوله کندانسور، نشت مبرد و فرسودگی عمومی هستند.

بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک بیاندازیم.

افزایش ناگهانی ولتاژ برق

هیچ چیز برای لوازم خانگی آسیب زاتر از افزایش ناگهانی ولتاژ نیست. هنگامی که این اتفاق می افتد، جریان الکتریکی ناگهان از یخچال و اجزای آن عبور می کند و باعث گرمای بیش از حد می شود. صاعقه می تواند یکی از دلایل رایج چنین اتفاقی باشد.

به عبارت ساده تر، افزایش ولتاژ باعث گرمای بیش از حد کمپرسور و رله آن می شود.

آیا در صورت نوسان برق و سوختن لوازم خانگی، اداره برق خسارت پرداخت می کند؟

کثیفی کویل های کندانسور

بله، باور کنید یا نه، کثیفی کویل های کندانسور می تواند در نهایت منجر به خرابی کمپرسور یخچال شود.

دلیل این امر این است که کثیفی کویل ها، باعث سختی فرآیند خنک سازی یخچال می شود. در نتیجه، کمپرسور مجبور می شود بیشتر و بیشتر کار کند و باعث گرم شدن بیش از حد، سایش و در نتیجه سوختن می گردد.

علائم خرابی کمپرسور یخچال

نشت مبرد

همانطور که می دانید، کمپرسور وظیفه فشرده سازی مبرد را دارد که در یخچال به گردش در می آید و آن را خنک می کند.

بنابراین، مشکلات مبرد نیز منجر به مشکلاتی در کمپرسور می شود. نمونه هایی از این مشکلات عبارتند از بیش از حد یا خیلی کم بودن، نشتی و یا آلوده بودن مبرد.

فرسودگی عمومی

تمام اجزای مکانیکی، از فرسودگی عمومی رنج می برند. با این حال، یک کمپرسور با کیفیت می تواند معمولا سال ها بدون بروز مشکل کار کند. اگر یخچال تان قدیمی است و با علائم سوختن کمپرسور رو به رو هستید، احتمالا فرسایش در گذر زمان دلیل آن است.

تعویض کمپرسور هزینه بالایی دارد، بنابراین در این موارد بهتر است یخچال را به کلی تعویض کنید.

با این حال، اگر از یک یخچال گران قیمت و با کیفیت استفاده می کنید، شاید بهتر باشد کمپرسور را به تنهایی عوض کنید. تکنسین های تعمیر یخچال تعمیراتو۲۴، می توانند این کار را در زمانی کم و با هزینه ای مناسب، برای شما انجام دهند.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهارده =

مطالب مرتبط