02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

علت ثابت نماندن دمای فریزر چیست؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

فریزرها یکی از پرکاربردترین لوازم برقی در زندگی روزمره ما هستند. آن‌ها به ما کمک می‌کنند که با خیال راحت، مواد غذایی را در طولانی مدت مصرف کنیم و آن‌ها را تازه نگه داریم. تمام این موارد تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که فریزر به درستی کار کند. اگر شما هم مثل خیلی از افراد، با مشکل نوسان دما مواجه هستید، با ما در تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا علت ثابت نماندن ، بالا و پایین رفتن یا نوسان دمای فریزر را شرح دهیم.

علت ثابت نماندن دمای فریزر

تغییر مدوام دمای فریزر مشکلی شایع است و افراد زیادی با آن درگیر هستند. برای حل این مشکل، باید در قدم اول علت آن را پیدا کنیم. در ادامه عللی که می‌توانند باعث نوسان دما فریز شما شود را مرور می‌کنیم.

باز کردن مکرر درب فریزر

هر بار که در یخچال یا فریزر را باز می‌کنید، هوای سرد از آن خارج می‌شود. اگر درب را برای مدت طولانی باز بگذارید یا زیاد آن را باز و بسته کنید، فریزر برای حفظ دائمی دما دچار مشکل می‌شود و فریزر، گرم می‌شود.

جدا از این که باز کردن مکرر درب یکی از علت های ثابت نماندن دمای فریزر است، اگر زیاد این کار را انجام دهید، ممکن است به وسیله خود فشار وارد کنید. زیرا موتور یخچال به طور دائم تلاش می‌کند که دما را روی آن مقداری که شما تنظیم کرده‌اید نگه دارد ولی سرمای تولید شده از فریزر خارج می‌شود.

اگر فکر می‌کنید دمای فریزرتان به دلیل دائم باز و بسته شدن درب، در نوسان است، تا چند ساعت آن را بسته نگه دارید. اگر متوجه شدید که دما تثبیت شده است، مشکل را پیدا کردید؛ بنابراین سعی کنید باز و بسته کردن در یخچال فریزرتان را محدود کنید.

باز کردن مکرر درب فریزر از علت ثابت نماندن دمای فریزر
علت ثابت نماندن ، بالا و پایین رفتن یا نوسان دمای فریزر

تغییر تنظیمات دما

در این مرحله باید تنظیمات یخچال فریزرتان را برسی کنید؛ چراکه شاید متوجه علت ثابت نماندن دمای فریزر خود بشوید. اگر می‌توانید، تروموستات تان را برسی و یا تنظیم کنید. تروموستات باید بازدید دوره‌ای شود تا در صورت بروز تغییر، متوجه آن بشوید.

اگر از یخچال های سامسونگ استفاده می کنید، با استفاده از راهنمای زیر تنظیمات دمایی را انجام دهید:

نحوه تنظیم دمای یخچال سامسونگ

مسدود شدن سنسورها یا دریچه‌ها

مسدود شدن سنسورها یا دریچه‌ها، می‌تواند یکی از علت های ثابت نماندن دمای فریزر باشد. برای سرد نگه داشتن مواد غذایی، فریزر به هوای سرد نیاز دارد؛ مسدود شدن دریچه‌ها یا حسگرها، جلوی این روند را می‌گیرند.

علاوه بر موارد بالا، در یخچال دریچه‌هایی وجود دارد که اجازه خروج هوای گرم و ورود هوای سرد را می‌دهد. وقتی دریچه‌های یخچال فریزر مسدود نباشند، دستگاه می‌تواند سرد بماند؛ اما اگر دریچه‌ها مسدود شوند، فریزر دائما برای ثابت نگه داشتن دما، در تلاش خواهد بود.

یک نکته که باید به آن توجه کنید، نگه داشتن مواد غذایی در نزدیکی ترموستات است. مواد غذایی داغ نزدیک دماسنج، باعث بیشتر سرد شدن دستگاه می‌شوند؛ از طرفی دیگر اگر غذای سرد را نزدیک دریچه‌ها نگه دارید، ترموستات یخچال را گرم نگه می‌دارد.

برای حل مشکل مسدود شدن دریچه‌ها و سنسورها چه کنیم؟

برای حل این مشکل، باید مواد غذایی یخچال فریزرتان را در جای درست قرار دهید و آن را زیاد پر نکنید؛ مخصوصا موادی که نزدیکی سنسورهای روی سقف یا بغل یخچال قرار گرفته‌اند. پس از انجام این مراحل، به فریزر اجازه دهید که چند ساعت کار کند.

مسدود شدن سنسورهای ترموستات

مسدود شدن سنسورهای ترموستات نیز می تواند علت بالا و پایین رفتن یا نوسان دمای فریزر شما باشد. اگر ظروف و مواد غذایی بیش از حد به ترموستات یخچال نزدیک باشند، می توانند در عملکرد ترموستات اختلال ایجاد کنند.

همچنین قرار دادن غذاهای گرم باعث سرد شدن بیش از حد یخچال فریزر می شود. از طرفی اگر مواد غذایی سرد خیلی به سنسور ترموستات نزدیک باشند، ممکن است باعث تشخیص غلط دما شوند و ترموستات فریزر را گرم کند.

برای رفع مشکلات ناشی از مسدود شدن سنسور یا دریچه های ترموستات، مواد غذایی را به طور مرتب داخل یخچال فریزرتان قرار دهید. غذاها را از کناره و پشت یخچال دور کنید، به ویژه از دریچه های روی دیواره ها یا سقف.

بعد از انجام این کار مدتی صبر کنید تا یخچال چند ساعت کار کند؛ سپس برسی کنید که دما ثابت می شود یا خیر.

نشانه های خراب شدن ترموستات یخچال

ترموستات یخچال

کثیفی یا گرفتگی کویل‌های کمپرسور

اگر علت ثابت نماندن دمای فریزر شما، ترموستات یا دریچه و سنسورها نبود، باید به دنبال مشکل جدی تری، مثل گرفتگی یا کثیف بودن کویل‌ها باشید.

برای درک ارتباط بین لوله‌های کویل‌ کمپرسور و نوسان دمای فریزر، باید به مکانیسم اصلی آن‌ها توجه کنید. چرخه فشرده سازی گاز و تبخیر ثابت، مربوط به عملکرد داخلی یخچال است.

علاوه بر این، گرمای چرخه، توسط سیم پیچ‌های کمپرسور خارج می شود؛ بنابراین، کویل‌های کمپرسور باید تمیز بمانند تا گرما را به طور موثر آزاد کنند.

گرفته یا کثیف بودن کویل‌های کمپرسور، باعث نوسان غیرقابل کنترل دما می‌شود.

چگونه کویل‌های کمپرسور را تمیز کنیم؟

  • ابتدا یخچال را از برق بکشید و آن را از دیوار دور کنید.
  • به سر لوله جاروبرقی، برس مخصوص را وصل کنید و گرد و غبار آن را تمیز کنید.
  • سپس با یک پارچه، کویل‌ها را پاک کنید.
  • در نهایت یخچال را به برق وصل کنید.

توجه کنید که این کار نیاز به داشتن کمی آشنایی با یخچال فریزر است. اگر هیچ تجربه‌ای در این مورد ندارید، از کمک افراد حرفه‌ای بهره بگیرید.

 علت ثابت نماندن دمای فریزر چیست؟
علت ثابت نماندن ، بالا و پایین رفتن یا نوسان دمای فریزر

مشکل داشتن درزبندی درب

مشکل داشتن درزهای درب یخچال، می‌تواند باعث نشت هوای سرد فریزر به بیرون شود که این امر منجر به تغییر دمای فریزر می‌گردد.

شما با چک کردن درب‌های یخچال، می‌توانید درزهای آن را چک کنید. اگر درزهای در کثیف، باد کرده و یا لا خورده است، ممکن است علت ثابت نماندن دمای فریزر باشد. با تعویض واشرهای درب یخچال فریزر، احتمالا مشکل حل شود. تعویض لاستیک دور درب یخچال کار سختی نیست و شما می توانید به کمک آموزش زیر، به تنهایی آن را انجام دهید:

آموزش تعویض لاستیک یا نوار درب یخچال فریزر (مدل پیچی و پرسی)

خرابی قطعات الکتریکی

در نهایت، اگر راه حل‌های گفته شده، مشکل شما را حل نکردند، بهتر است خرابی قطعات الکتریکی فریزرتان را هم در نظر بگیرید.

در گذر زمان، مدارهای ترموستات ممکن است خراب شوند و کمپرسور را نیز فرسوده کنند. این موارد باعث مختل شدن عملکرد طبیعی یخچال فریزر می‌شوند.

برای برسی این مشکل، بهتر است با افراد مجربی مثل تعمیرکاران تعمیراتو۲۴ تماس بگیرید. اگر سرخود کاری انجام دهید، ممکن است آسیب جدی به فریزرتان وارد کنید.

تکنسین‌های حرفه‌ای تعمیراتو۲۴، در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل را شناسایی می‌کنند و در منزل شما، وسایلتان را تعمیر می‌کنند. خدمات ما سریع، حرفه‌ای و مقرون به صرفه است.

چگونه دمای یخچال فریزر را تنظیم کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم، یکی از علت های بالا و پایین رفتن یا نوسان دمای فریزر ، عدم تنظیم دمای درست می باشد. با دنبال کردن مراحل زیر، این مشکل را حل کنید (مخصوص یخچال هایی که دارای کنترلر دیجیتال نیستند).

  1.  ترموستات را پیدا کنید. معمولا در قسمت بالایی یخچال، نزدیک یا پشت به لامپ قرار گرفته است. این صفحه دارای اعدادی است که تنظیمات دما را نشان می دهند.
  2. صفحه را به سمت بالا بچرخانید تا یخچال خنک شود و برای کاهش دما، آن را به سمت پایین بچرخانید. اگر اعداد مندرج بین ۱ تا ۵ هستند، بهترین گزینه این است که صفحه را روی وسط قرار دهید.
  3. برای فریزر، باید دمایی بین ۰ درجه فارنهایت را مدنظر قرار دهید.

اگر یخچال شما دارای صفحه نمایشگر تنظیمات دیجیتالی است، باید به دنبال دکمه ای به نام ” Temperature”  باشید. با استفاده از فلش یا دکمه + و -، دمای فریزر را بالا ببرید.

اگر در اعمال تنظیمات دما مشکل دارید، دفترچه راهنمای یخچال خود را برسی کنید. چرا که ممکن است برای تنظیمات دمایی، باید دکمه های خاصی را فشار دهید.

دمای فریزر باید روی چند باشد؟

محدوده دمایی مناسب برای فریزر، ۰ فارنهایت یا کمی کمتر از آن است. هرگز تنظیمات فریزر را بیشتر از ۲ فارنهایت نگذارید. در صورت لزوم دوباره فریزر را تنظیم کنید تا در محدوده ایمن باشد.

اگر دمای فریزر خیلی پایین باشد، فرصتی برای حذف رطوبت از هوا نمی‌ماند.

دمای ایده‌آل یخچال نیز، باید بین ۳۷ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتی گراد) و ۴۰ درجه فارنهایت (۵ درجه سانتی گراد) باشد.

دمای ایده‌آل فریزر

کلام آخر

مرتب بالا و پایین رفتن دمای یخچال فریزر می‌تواند باعث ایجاد استرس شود؛ چراکه مواد غذایی به اندازه کافی خنک نمی‌شوند و ممکن است فاسد شوند. ما سعی کردیم راه حل‌های سریعی برای حل این مشکل ارائه دهیم. اگر همچنان مشکل فریزر شما حل نشد، وقت آن است که از یک فرد حرفه‌ای کمک بخواهید.

تکنسین های تعمیراتو۲۴، برای ارائه بهترین، ارزان ترین و با کیفیت ترین خدمات تعمیر آماده هستند. برای درخواست تکنسین و بهره مندی از ضمانت ۶ ماهه، با شماره های زیر تماس بگیرید:

نمایندگی تعمیر یخچال تعمیراتو24

سوالات رایج

بهترین دمای یخچال فریزر چند است؟

محدوده دمایی مناسب برای فریزر ۰ فارنهایت یا کمی کمتر از آن است. دمای ایده آل یخچال نیز باید ۳۷ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتی گراد) و ۴۰ درجه فارنهایت (۵ درجه سانتی گراد) می باشد.

چگونه ترموستات یخچال را تست کنیم؟

یک لیوان آب همراه با دماسنج در طبقه میانی یخچال قرار دهید. پس از ۵ الی ۶ ساعت صبر کردن، دما سنج را تست کنید تا ببینید روی چه دمایی تنظیم شده است.

چرا یخچال من سرد نمی کند؟

مسدود شدن سنسورها توسط مواد غذایی، می تواند باعث سرد نشدن یخچال فریزر شود. همچنین انسداد کویل و دریچه ها نیز منجر به گرم شدن یخچال می گردد.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

مطالب مرتبط